Advert
Advert
Advert

KOAH standı ilgi gördü

KOAH standı ilgi gördü
KOAH standı ilgi gördü Küçük Menderes
Bu içerik 545 kez okundu.
Advert

Ödemiş Devlet Hastanesinde hastalara ve vatandaşlara yönelik bilgilendirme çalışması kapsamında hastanenin girişinde bir stant oluşturularak broşür dağıtıldı, bilgiler verildi, vatandaşların dikkati Koah hastalığına çekildi.

2002 yılından bu yana her yıl Kasım ayı içindeki Koah Haftası dolayısıyla etkinlikler düzenleniyor. Etkinlik kapsamda Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Koçak ve Ödemiş Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Servisi Sorumlusu Müjgan Yaşayan önderliğinde yapılan bilgilendirme çalışması vatandaşların memnuniyetini kazandı.

 

Müzmin bir hastalık

Ödemiş Devlet Hastanesi Göğüs Servisi Sorumlusu Müjgan Yaşayan, “Astım ve KOAH (kronik obstrüktif akciğer hastalığı),başlıca akciğerlere giden hava yollarını etkileyen müzmin hastalıktır. Bu hastalıklar yaşam boyu sürmekle birlikte tedavinizi önerildiği şekilde ve sıklıkta kullanmanız, düzenli aralıklarla doktor kontrolüne gitmeniz, kısacası iyi bir hasta-doktor işbirliği sürdürmeniz halinde yakınmalarınızı ortadan kaldırabilir ya da en aza indirebilirsiniz. Düzenli tedavinin yanı sıra, günlük yaşamınızda alabileceğiniz bazı basit tedbirler hastalığınızın kontrol altına alınmasına büyük katkı sağlayacaktır. Sigara içmemek ve sigara içilen ortamlardan uzak durmak, yakınmalarınızı artırdığını bildiğiniz maddelerden uzak durmak (temizlik maddeleri, polen, ev tozu akarı, küf, hayvan tüyleri vb.), iş ortamınızdaki toz ve kimyasallardan korunmaya yönelik tedbirler almak(maske kullanımı, ortamın havalandırılması), solunum yolları enfeksiyonlarına karşı tedbir almak (grip aşısı, KOAH varlığında pnömokok aşısı), sisli/puslu havalarda dış ortamlarda bulunmamak, ağır egzersizlerden kaçınmak, yürüyüş, yüzme gibi sporlara zaman ayırmak. Amacımız Devlet Hastanesi olarak vatandaşlarımızın sağlığı. Onların bu tür etkinliklerle dikkatini çekerek daha hastalanmadan bilinçlenmelerini ve benzer durumlarla karşılaşmamalarını istiyoruz”  dedi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ