Advert
Advert
Advert

Damızlık Birliği’nin süt atağı büyüyor

Üreticiye müjde verdi: Sütün fiyatı yükselecek

Damızlık Birliği’nin süt atağı büyüyor
Damızlık Birliği’nin süt atağı büyüyor Küçük Menderes
Bu içerik 868 kez okundu.
Advert

İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Ödemiş’te süt üreticilerine bilgilendirme toplantısı düzenledi. Ödemiş Kültürpark karşısındaki Belediye Nikâh Salonunda düzenlenen toplantıya Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa, Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürü İbrahim Altıntaş, İlçe Tarımdan ve Damızlık Birliğinden yetkililer ile üreticiler katıldı.

 

Altıntaş: Sütün pazarlanması işini çok önemsiyoruz

Toplantıda ilk olarak konuşan İlçe Tarım Müdürü İbrahim Altıntaş, “İzmir’de ve özellikle Ödemiş’teki süt üretim hacmi oldukça yüksek. Ödemiş’te günlük 1500-1600 ton gibi ciddi rakamlarda üretim mevcut. Ve bu üretimi yapan siz değerli üreticilersiniz. Bölge için çok önemli bir katma değer yaratıyorsunuz. Bu nedenle sütün pazarlanması işini çok önemsiyoruz” dedi.

 

Badem: Sizler üretmeseydiniz dışa bağımlılık kaçınılmaz olurdu

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem de toplantıda “Bizler burada olduğu gibi örgütlü çalışmalar yaptığımızda bu bölgenin tarım ve hayvancılığı adına güzel sonuçlar alacağımıza inanıyorum. Şunu da açıklıkla ifade etmek istiyorum.  Eğer sizler üretmeseydiniz dışa bağımlılık da kaçınılmaz olurdu. Az önce de Gıda Tarım Hayvancılık İlçe Müdürümüz Altıntaş da rakamlarla ifade etti.  İzmir ve sonra Ödemiş süt üretiminde gerçekten ciddi rakamlarda süt üretimi yaparak bir anlamda kendilerine bu sektörde iddialı bir şekilde istihdam yaratmaktadır.

 

Badem: Ödemiş OSB’de yem üretimi ve süt mamulleri için parsel ayrılacak

Yem fiyatlarının yüksekliği hepinizin malumu ancak hükümetimizin bunun düşürülmesi yönünde ciddi çalışmaları var. Geçenlerde Tarım ve Orman Bakanımızla da görüştük. Konuyla çok yakından ilgilendiklerini ve önemli girişimleri olacağını biliyorum. Yakında hizmete girecek Ödemiş OSB’de bir bölüm parsel yem fabrikasına ve süt mamulleri fabrikasına ayrılacaktır. Bölge üretimine ve dinamizmine katkı yapacak tesisler OSB’de yerini alacaktır. Bu süreçte ortaya çıkan sorun ve sıkıntıları aşmak, çözmek, çözemediklerimizi aktarmak da bizlerin sorumluluğunda olacaktır” diye konuştu.

 

Kocaağa: Samanda ithalat durdu

Süt konusunda önemli adımlar attıklarını dile getiren İzmir Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Başkanı Ahmet Kocaağa da, “Bilindiği üzere sizlerin de verdiği destekle görevimize başlar başlamaz hemen işe ilk olarak saman fiyatlarının yüksek olması nedeniyle Bulgaristan’dan saman ithali ile işe koyulduk. Saman fiyatlarının yüksek olması nedeniyle bölgemizdeki binlerce üreticinin mağdur olmaması adına bu ithalatı yaptık. Ama şu anda samanda bir sıkıntı yaşanmadığı için artık ithal etmiyoruz” dedi.

 

Kocaağa: Süt alım merkezlerimizi çoğaltmak istiyoruz

Kiraz’daki süt alım merkezi girişimi ile ilgili bilgiler de aktaran Kocaağa, “İlk süt alım merkezimizin startını Kiraz’da verdik. Önümüzdeki günlerde Ödemiş’te ve bu bölgenin farklı üretim noktalarında süt alım merkezlerini yaygınlaştırmak istiyoruz. Ve yine Türkiye’nin önemli markalarından Aynes ile bir araya gelerek süt üreticimizin ürününü değerlendirmek için adımlar attık. Bizim kimsenin ekmeğinde suyunda gözümüz yok. Bizim tek derdimiz bölgemiz süt üreticisinin kalkınması ve emeğinin karşılığını almasıdır” dedi.

“Yılbaşından sonra sütün fiyatı değişecek”

Sütün yılbaşından sonra fiyatının yükseleceği bilgisini üreticilerle paylaşan Ahmet Kocaağa şöyle konuştu: “Önceki akşam Sayın Bakanımızla uzun uzun görüşme fırsatı yakaladım ve yılbaşından sonra sütün fiyatının değişeceği müjdesini aldım. Bize sütlerini veren üreticilerimiz de paralarını nasıl almak istiyorlarsa ödemeler o şekilde yapılacak. İster günlük, haftalık, isterse aylık ödeme nasıl talep ederlerse öyle alacaklar. Her bölgeden süt üreticisine sonuna kadar açığız. Köylerimize uzak-yakın, dağ-ova demeyip tüm üreticilerimizin sütlerini toplamaya talibiz. Bizim tek derdimiz süt üreticisinin kazanması. Üreticinin süt verdiği yere borçlu hale gelmemesi. Tekrar söylüyorum: Biz ne mandıracılarla ne de diğer kooperatiflerle bir rekabet ortamına girmeyeceğiz”.

Et Entegre için Kocaoğlu’na kırgınız”

Konuşmasının devamında birliğin önemine vurgu yapan Kocaağa, “Birlikler güçtür. Biz de bu gücü sizlerle birlikte kullanacağız. Bizlerden süt tankı talep eden üreticilerimize de TEB’in çok uygun koşullarla tanklar için kredileri var. Üreticilerimize bunu öneriyorum. Asla tefecilere de meydan vermeyeceğiz. Süt üreticilerinin sözleşme gibi mağduriyet yaratıcı uygulamalardan kurtarılması gerektiğini düşünüyoruz. Ayrıca Ödemiş Ziraat Odası olarak İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımızın et entegre tesisini verme sözü vardı. Sözün yerine gelmemesinden dolayı kendisine kırgın olduğumuzun bilinmesini istiyoruz” diye konuştu.

Turgay Konuralp

     

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ