Advert
Advert
Advert

Manisa yaptı; İzmir’de niye olmasın?

ESKİ BELDELER İTFAİYE BEKLİYOR

Manisa yaptı; İzmir’de niye olmasın?
Manisa yaptı; İzmir’de niye olmasın? Küçük Menderes
Bu içerik 1197 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te belediyesi Bütünşehir Yasası ile kapatılan beldelerde itfaiye hizmetleri de merkeze taşınırken bu durum acil müdahale gerektiren hallerde itfaiye ekiplerinin kilometrelerce yol kat etmesine yol açıyor. Ödemiş’in komşusu durumundaki Manisa’nın ilçelerinde ise eski beldelerde Manisa Büyükşehir Belediyesince oluşturulan itfaiye müfrezeleri bu konuda atılabilecek adımları da gözler önüne seriyor.

 

Her beldenin itfaiyesi vardı

Son olarak Bademli’de bir evin kullanılamaz hale geldiği yangında itfaiye ekipleri, 19 kilometre uzaklıktaki Ödemiş ilçe merkezinden müdahaleye gelirken vatandaşlar bu duruma sosyal medya üzerinden tepki gösterdi. Vatandaşlar, belde belediyeleri faaliyetteyken en azından ilk müdahalenin belediyeye ait araçlarla yapıldığını daha sonra Ödemiş’ten takviye geldiğini belirterek, son 1,5 yılda Bademli ve çevresindeki mahallelerdeki yangınlarda yaşanan sıkıntılara dikkat çekti.

Bozdağlar’dan Aydın Dağları’na dek 99 mahalle ile 1082 kilometrekare yüzölçümüne sahip ilçede Bütünşehir Yasası ile birlikte belde belediyelerinin kapanması sonrası beldelerdeki itfaiye araçlarının da merkeze gittiğini söyleyen vatandaşlar, merkez sayılabilecek mahallelerde itfaiye grupları oluşturulmasının hayati önem taşıdığını belirtti. Pek çok paylaşımda eski beldelerin yeniden itfaiye araçlarına kavuşması gerektiği vurgulandı.

 

Manisa’da örneği var!

Vatandaşlar bu önerileri sıralarken Ödemiş’in hemen kuzeyindeki Manisa’nın ilçelerinde eski beldelerde ve merkeze uzak bazı kırsal mahallelerde itfaiye müfrezelerinin bulunması önemli bir örnek teşkil ediyor.

Birkaç mahallenin ortak noktası sayılabilecek beldelerde bulunan itfaiye müfrezeleri yangınlarda ilk müdahaleyi yaparken bu esnada ilçe merkezindeki itfaiye grubu da takviye için bölgeye ulaşmak üzere yola çıkıyor.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin bu çalışmasının bir benzerinin İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılması, Ödemiş’te de ortak nokta sayılabilecek eski beldelerde ve köylerde itfaiye grubu konuşlandırılması; bölgenin dağınık yerleşim yapısı nedeniyle acil çözüm bekleyen konular arasında yer alıyor.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı