Advert
Advert
Advert

Bu yol “Efeler yolu”!

Bu yol “Efeler yolu”!
Bu yol “Efeler yolu”! Küçük Menderes
Bu içerik 1187 kez okundu.
Advert

İzmir Valiliği YİKOB ve İzmir Kalkınma Ajansı (İZKA) arasında Ödemiş, Tire, Bayındır, Kiraz, Beydağ ve Selçuk’u da kapsayan “efelik kültürü” temalı bir yürüyüş rotası oluşturulması ve bu yörelerin alternatif turizme kazandırılmasına yönelik proje için imzalar atıldı.

İZKA tarafından ilan edilen 2 Milyon TL bütçeli 2018 Yılı Fizibilite Destek Programı kapsamında İzmir Valiliği ile Yatırım İzleme ve Koordinasyon Başkanlığı (YİKOB) ortaklığında sunulan Efeler Yürüyüş Projesi için imzalar atıldı. 194 bin lira bütçeli proje ile İzmir’in Bornova, Beydağ, Kemalpaşa, Kiraz, Tire, Selçuk, Bayındır ve Ödemiş ilçelerinden geçen efelik kültürü temalı bir yürüyüş rotası oluşturulması ve bu yörelerin alternatif turizme kazandırılmasına yönelik fizibilite çalışması yapılacak.

 

Bölge turizminin yol haritası çizilecek

Fizibilite çalışmasında Çiçekliköy, Nazarköy, Ovacık, Lübbey, Gölcük, Bozdağ, Birgi, Beydağ, Cevizdibi, Ovacık Yaylası, Bademli, Hamamköy, Kaplan, Büyükkale sırtlarından Şirince, Efes ve Pamucak'ı birbirine bağlayacak yaklaşık 350-400 kilometrelik bir yürüyüş rotası oluşturulması, yürüyüş rotasında bulunan efe yatakları ve efe mezarlarının saptanması, söz konusu güzergahtaki yerleşim birimleriyle efelik tarihinin ilişkilendirilmesi, ana destinasyon üzerindeki köylerin ev pansiyonculuğuyla ilgili potansiyellerinin belirlenmesi hedefleniyor.

Fizibilite çalışması tamamlandıktan sonra İzmir Valiliği ve YİKOB tarafından gerekli yatırımların programa alınması ve Efeler Yürüyüş Rotasının Avrupa Birliği Konseyi ve UNESCO tarafından tanınması için girişimlerin başlatılması öngörülüyor.

Bölge turizmine alternatif bir yol haritası çizecek projenin imzaları İzmir Kalkınma Ajansında düzenlenen tören ile İzmir Vali Yardımcısı Uğur Kolsuz ile İZKA Genel Sekreteri Dr. Mehmet Yavuz tarafından atıldı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden