Advert
Advert
Advert

Ödemiş Ovası’ndan tarih fışkırıyor!

YUSUFDERE’DE 2 BİN 500 YILLIK TÜMÜLÜS BULUNDU

Ödemiş Ovası’ndan tarih fışkırıyor!
Ödemiş Ovası’ndan tarih fışkırıyor! Küçük Menderes
Bu içerik 3796 kez okundu.
Advert

Son günlerde ortaya çıkarılan tarihi kalıntılarla basında sıkça yer bulan Ödemiş’te 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen tümülüs bulundu.

Ödemişli Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, Ödemiş Müzesi’nin 2 bin 500 yıllık olduğu tahmin edilen tümülüs ile eski Anadolu arkeolojisinin en dikkat çekici keşiflerinden birini yaptığını söyledi. Sevin, bir ihbar ile başlayan buluşun, müze tarafından yapılan kurtarma kazısıyla Ödemiş tarihine kazandırıldığını söyledi.

 

“Defineciler tahrip etmiş”

Sevin, tümülüsle ilgili şu bilgileri verdi: “Bulunan yer Ödemiş’in 12 km kuzeybatısında Yusufdere Mahallesi yakınındaki 2 bin 500 yıllık yığma bir mezar tepesiydi. Arkeoloji diliyle 'tümülüs' denen bu yapay tepelerin altında bölgemizin eski halklarından Lidyalı soyluların mezarları yer alır. 40 metre çapında ve 16 metre yüksekliğindeki tepe defineciler tarafından tünel açılarak tahrip edilmiş ne yazık ki ve tamamıyla soyulmuş. Buna rağmen tümülüs Ödemiş tarihi için önemli bir buluştur.

Ödemiş çevresinde benzeri kalıntıların bulunduğunu ilerleyen zaman içinde göreceğiz. Ödemiş, Lidya uygarlığı içinde yer alan bir bölge. Eski adı 'Hypaipa' olan bugünkü adı 'Günlüce' olan Türkönü Mahallesi üstündeki ‘Neikaia’ kalıntıları bu geçmişin en önemli yerleşim alanlarıdır. Her iki kentimiz için üniversitelerimizin ilgi göstermesini bekliyoruz”

İHA

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden