Advert
Advert
Advert

Ödemiş ve Tire’ye “tarihi” onur

Ödemiş ve Tire’ye “tarihi” onur
Ödemiş ve Tire’ye “tarihi” onur Küçük Menderes
Bu içerik 418 kez okundu.
Advert

Ödemiş ve Tire’de ilçe belediyeleri tarihi dokuya sahip çıkan projelerinden dolayı Tarihi Kentler Birliği tarafından ödüllendirildi.

Antalya’da 25.’si düzenlenen Uluslararası Yapı Malzemeleri İnşaat Teknolojileri, Yapı Yenileme ve Restorasyon Fuarı (YAPEX) çerçevesinde Tarihi Kentler Birliği (TKB) Kültürel Mirası Koruma ve Özendirme Yarışması’nda dereceye giren 2017 yılı projelerine ödülleri törenle verildi.Ödemiş Belediyesi, Bademli Sokak Sağlıklaştırma Projesi ve Ödemiş Kültür Turizm Ofisi projeleri;Tire Belediyesi de Kutuhan Projesi ile Antalya’da ödül alma mutluluğunu yaşadı.

 

Ödemiş’e çifte ödül

62 belediyeden 123 proje ve uygulamanın katıldığı, başvuruların 5 kategoride değerlendirildiği yarışmada Ödemiş Belediyesi’ne Bademli Sokak Sağlıklaştırma Projesi ve Ödemiş Kültür Turizm Ofisi projeleri kırsal mimarın korunmasına yönelik bütüncül yaklaşımları, bölgesel ölçeğe yayılan turizm odaklı gelişim stratejisini kent merkezi ile buluşturmaları ve bütünlük arz eden restorasyon programları nedeniyle ödül verildi.Ödemiş Belediyesi’nin ödülünü İmar ve Şehircilik Müdürü Nermin Pervan, TKB  Danışma Kurulu Üyesi Asım Güzelbey’den aldı.

                                                             

Tire dörtte dört yaptı!

Tire Belediyesi, Kutuhan Projesi ile son dört yarışmada dördüncü ödülünü aldı. “Tire'ye her sene bir ödül kazandıracağız” diyen Başkan Tayfur Çiçek ödülünü Tarihi Kentler Birliği Başkanlığı yapan Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Nihat Çiftçi 'den aldı. Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr. Metin Sözen Başkan Çiçek' i kutlayarak "Tire özellikle son 10 yılda restorasyon konusunda fark yarattı" dedi.

Başkan Çiçek, “Tarihi Kentler Birliği ve Çekül Vakfı'nın Kutuhan Projemiz için verdiği ödülümüzü aldık. Basta Çekül Vakfı Başkanı Prof. Dr Metin Sözen olmak üzere bu ödülü bize layık gören kurul üyelerine ve belediyemiz restorasyon ekibine sonsuz teşekkürler. İlçemize her sene bir ödül kazandırmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Bilgehan Sakıcı

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı