Advert
Advert
Advert

Çiftçi zorda!

Çiftçi zorda!
Çiftçi zorda! Küçük Menderes
Bu içerik 897 kez okundu.
Advert

Tarım ve hayvancılıkta Türkiye’nin önemli merkezlerinden birisi olan Küçük Menderes Havzasında çiftçiler zorlu günlerden geçiyor. Dolar kuru üzerindeki dalgalanmalar ve aynı zamanda tarımsal üretimde maliyetlerin her geçen gün artması bölgedeki çiftçileri kış öncesi endişelendiriyor.  

Çiftçi, yetkililerden destek bekliyor

Son yıllarda mazot ve gübrede yaşanan artışlar ve beraberinde uygulanan yanlış tarım politikalarının tarımsal üretimi durdurma noktasını getirdiğini dile getiren çiftçiler şimdide bölgenin tek can suyu konumunda olan süt hayvancılığının zarar görmesinden endişeleniyorlar.  Tarımsal üretimde son yıllarda yaşanan maliyet artışlarının şimdi de hayvancılık sektöründe yaşandığını, et ve süt fiyatlarının maliyeti kurtarmadığını dile getiren çiftçi, yetkililerden destek bekliyor.

“Hayvanlarımızı satıp üretimi bırakalım mı?”

Kiraz’da uzun yıllardır çiftçilik yapan Mehmet Kani, “Bu topraklarda bir zamanlar pamuk vardı. Pamuk para etmedi patatese döndük. Patates para etmedi hayvancılığa başladık. Şimdi de hayvancılığı kaybetmek üzereyiz. Kendi çiftliğimde mart ayından beri sütten beş kuruş para kazanamıyorum. Bu süreçte mandıraya 45 bin lira borçlandım. Üretici olarak borçlarımızı ödeyemez duruma geldik. Her ay 1500-2000 lira açığım var. Devletimizden, yetkili kurumlardan bu konuda destek bekliyoruz. Bizler bu tür sıkıntılar yaşarken devletimizin dışarıdan et ve süt ürünleri ithal etmesi bizleri üzüyor. Devletimizin bize yol göstermesi gerekiyor. Bugün bir inek bir buzağı 7 bin 300 liraya gitti. Hayvanlarımızı satıp üretimi bırakalım mı? Yine aynı şekilde bu sıkıntılar yaşanırken yem fiyatlarının 40-45 liradan 90 liraya çıkması, mazot ve elektrik fiyatlarının artması bizlere büyük zarar verdi. Yara her geçen gün büyüyor. Hayvancılığın ayakta kalması için bunlara acil önlemler şart” dedi.

Kış mevsimi zor geçecek

Kani, “Çözüm et, süt ve hayvan ithalatının durması ve yem fiyatlarına müdahale edilmesidir. Üretici çıkmazın içinde. Yönetenler sesimizi duymuyor. Artık duysunlar. Kış mevsimi çok zor geçecek” ifadelerinde bulundu.

Başar Uçar / Halil YÖRÜK

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı