Advert
Advert
Advert

Ödemiş Sağlık Yüksekokulu Sayıştay raporunda!

Ödemiş Sağlık Yüksekokulu Sayıştay raporunda!
Ödemiş Sağlık Yüksekokulu Sayıştay raporunda! Küçük Menderes
Bu içerik 1003 kez okundu.
Advert

Ege Üniversitesi’nin 2017 Sayıştay Denetim Raporu açıklandı. Raporda usulsüz alımlardan öğrencisi olmayan fakültelere, öğretim üyesi harcamalarından izinsiz kullanılan yapılara toplam 32 bulgu tespit edildi.

“Mevzuata uygun çalıştırılmıyor”

Sayıştay’ın 2017 Denetim Raporunda Ege Üniversitesi Ödemiş Sağlık Yüksekokulu da mercek altına alındı. Raporda 28 numaralı bulgu içinde yer verilen Ödemiş Sağlık Yüksekokulu öğrencisi olmayan ve 5 idari personeli bulunan okul olarak yer alıyor ve mevzuata uygun olarak çalıştırılmayan kurum olarak tabir ediliyor.

Raporda şöyle deniliyor: “Üniversite bünyesinde açılan Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi ile Ödemiş Sağlık Yüksek Okulunun mevzuata uygun olarak çalıştırılamadığı tespit edilmiştir. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi’nin kurulduğu tarihten bu yana hiç öğrencisinin bulunmadığı, Ödemiş Sağlık Yüksekokulunun ise 2016-2017 öğretim yılında 4, 2017-2018 öğretim yılında ise sadece 1 öğrencisinin bulunduğu anlaşılmıştır.

“Fiilen hiç öğrencisi olmayan Yüksekokul için 5 idari personel”

Ödemiş Sağlık Yüksekokulunda sadece Hemşirelik Bölümü mevcut olup; 2012 yılında Yükseköğretim Kararı ile EÜ Hemşirelik Fakültesi ile birleştirildiğinden Hemşirelik Bölümüne artık öğrenci alınmamaktadır.  2015-2016 öğretim yılında devam eden öğrenci sayısı 13 olup; bu dönemde Yüksekokul EÜ Hemşirelik Fakültesinden görevlendirilen akademik kadro ile eğitimini sürdürmektedir. 2016-2017 öğretim yılında devam eden öğrenci sayısı 4’e düşmüş olup - 2017-2018 öğretim yılında da sadece 1 öğrenci öğrenim görmektedir. Ancak söz konusu öğrenci de fiilen Bornova’da bulunan Hemşirelik Fakültesinde öğrenimine devam etmektedir.

“Kamu zararına yol açmakta”

Fiilen hiç öğrencisi bulunmayan Ödemiş Sağlık Yüksekokulunda 5 idari personel görev yapmakta olup, Eylül 2017 sonuna kadar personel ve binanın cari giderleri kapsamında bütçeden 225.002,27 TL tutarında harcama yapıldığı tespit edilmiştir. İhtiyaçlar gözetilmeden fakülte açılması, fiilen atıl duruma gelen yüksekokulun kapatılmaması ve cari giderlerinin ödenmesine devam edilmesinin, kamu kaynaklarının ekonomik ve verimli kullanılmamasına ve dolayısıyla kamu zararına yol açmakta olduğu değerlendirilmiştir”

Budak’tan ilk açıklama

Öte yandan Ege Üniversitesi olağan senato toplantısında Sayıştay raporuyla ilgili konuşan Rektör Prof. Dr. Necdet Budak şu ifadelere yer verdi: “Sayıştay’ın 2017 yılına ait üniversitelere ilişkin Düzenlilik Denetim Raporu geçtiğimiz günlerde açıklandı. Bunun üzerine Ege Üniversitesi raporu ile ilgili basında çeşitli haberler yer aldı. Bizim rektörlük yönetimimiz dönemi öncesine ilişkin 2017 yılı kapsamında üniversitemizi inceleyen ve rapor hazırlayan Sayıştay konuyla ilgili tespitleri doğrultusunda gereğini yapacaktır.  Ayrıca söz konusu raporda yer alan bulgularla ilgili idari ve adli süreçler tarafımızca da hassasiyetle işletilmekte ve yerine getirilmektedir. Kamuoyuna saygıyla bildiririz”

Ödemiş’in merkezinde, eski Tekel binası alanında olan Sağlık Yüksekokulu uzun süredir atıl durumda. Okul binası bir süre önce Ege Üniversitesinin binayı ve araziyi satacağı iddialarıyla da gündeme gelmişti.

Gülten Kır Güzel

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden