Advert
Advert
Advert

Takviye için gözler bu projede

Takviye için gözler bu projede
Takviye için gözler bu projede Küçük Menderes
Bu içerik 977 kez okundu.
Advert

Kurak geçen günlerin gölgesinde su seviyesi alarm düzeyine inen Beydağ Barajı’na çevredeki kaynaklardan su takviyesi yapılması projesi için çalışmalar sürüyor.

Beydağ’da yıllardır Küçük Menderes nehrine karışarak denize akıp giden Tasavra Çayı için çalışma beklenirken bu kaynağın yanı sıra Dudunun, Mutaflar, Tabakhane, Uzunoluk, Abuhayat ve Kanlı Deresi üzerine yapılacak olan 6 adet regülatör tesisi ile bu tesislerden toplanan suyun Beydağ Barajına aktarılmasını sağlayacak iletim hatları için DSİ 2. Bölge Müdürlüğü tarafından çalışma başlatıldı.

 

6,7 milyon liraya mal olacak

6,7 milyon liraya mal olacak proje için yılın ilk çeyreğinde Beydağ’da başlatılan çalışmalar hızla sürüyor. Toplam 9 iletim hattı ile yıllık 2,5 milyon metreküp suyun Beydağ Barajı’na aktarılmasından oluşacak proje için CTP tipi kanallar toprak altına yatırılıyor. İhalesi geçen yıl yapılan projenin Haziran ayı sonuna kadar tamamlanması hedefleniyor.

Bölgedeki üreticinin yıllardır en büyük maliyetlerinden olan sulama yükünü hafifletmesi beklenen Beydağ Sulama Projesi’nin geleceği açısından önem taşıyan takviye çalışması ile Beydağ Barajı’na bir nebze de olsa katkı sağlanması amaçlanıyor. Bir yandan takviye için çalışmalar sürse de üreticinin asıl umudunu kış mevsimi oluşturuyor.

 

Tek umut yeterli ve dengeli yağışlar

Beydağ Barajı’nın şu an için tek su kaynağını bahar mevsiminde eriyen karların sağlaması nedeniyle sulama sahasındaki üreticiler yeterli ve dengeli yağışlar umut ediyor. 2016, 2017 ve 2018 yılının kış ve bahar aylarında yeterince yağış almayan bölgede önümüzdeki aylarda dağlık alanlara düşecek kar yağışı Beydağ Barajı’nın ve sulama sezonunda gözlerini hidrantlara çeviren üreticilerin kaderini belirleyecek. Bölgede takviye projelerinin tamamlanması ve barajda yeterli suyun olması kadar sulamada modern ve ölçülebilir tekniklerin kullanımına geçilmesi de atılması gereken bir diğer adım olarak öne çıkıyor.

 

Çiftlik’e kadar çekildi

Toplam kapasitesi 248 milyon metreküp olan Beydağ Barajı’nın bir zamanlar Kiraz sınırlarına kadar uzanan gölalanı son aylarda kuraklıkla birlikte Beydağ ilçe merkezi yakınlarındaki Çiftlik Mahallesi sınırlarına kadar çekilirken daha önce kullanılan tarlalar da yeniden ortaya çıktı. Kimi vatandaşlar verimli topraklara yeniden mısır ekerken tehlikeyi göze alan kimi vatandaşlar da baraj gölünde oluşan küçük yarımadaları balık tutmak için kullanıyor.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı