Advert
Advert
Advert

Tamamen yıkılmasının nedenini anlattı

Tamamen yıkılmasının nedenini anlattı
Tamamen yıkılmasının nedenini anlattı Küçük Menderes
Bu içerik 1785 kez okundu.
Advert

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, “esaslı tadilat yapım karşılığı uzun süreli kiralama, işletme modeli” ile yenilenecek Gölcük Otel’in tamamen yıkılmasıyla ilgili konuya açıklık getirdi. Badem, mevcut bina depreme dayanıksız olduğundan esaslı onarımı taşıyamayacağı için tamamen yıkıldığını ifade etti.

Neden tamamen yıkıldı?

Gölcük Yaylası’nda mülkiyeti Bütünşehir Yasası ile birlikte Ödemiş Belediyesi’ne geçen Gölcük Otel’in yenilenmesi için esaslı tadilat yapım karşılığı uzun süreli kiralama, işletme ve mülkiyetin devri şeklinde ihaleye çıkılmasının ardından yaz sonunda başlayan çalışmalarda emektar otel binası tamamen yıkıldı. “Esaslı onarım” ifadesi nedeniyle binanın tamamen yıkılması kafalarda soru işareti yaratırken Başkan Mahmut Badem bu tartışmalara açıklık getirdi.

“Yapılan düzenlemeleri taşıyamazdı”

Başkan Badem, esaslı tadilat projesini alan yüklenici firmanın başlattığı çalışmalar sırasında binadan alınan beton örneklerinin standardın altında olduğuna dikkati çekerek, “Alınan beton örnekleri zayıf geldi. Bu şekliyle 1999 depremi sonrası getirilen standartlarla birlikte zaten depreme dayanıksız olacağı anlaşıldı. Burada esaslı bir onarım yapılacak binaya farklı özellikler kazandırılacak. Bunları da taşıma şansının olmadığı görülünce bina tamamen yıkıldı. Binanın komple yıkılması sonrası zemin etüdü yapıldı. Binanın sağlıklı bir zemine oturtularak yapı denetimi standartlarına uygun şekilde ancak aslına ve bölgenin dokusuna uygun şekilde yapımı sağlanacak. Tabi teknik olarak önemli bir hazırlık süreci olacak. Beş yıldızlı otel kalitesinde hizmet verecek olan işletme kentin önemli bir ihtiyacını karşılayacak.

Birgi’ye yaramış

Şu anda Gölcük’te faal bir otel yok. Ödemiş’e gelen misafirler Birgi’deki tesislerde ve merkezdeki konaklama yerlerinde kalıyorlar. Bu durum Birgi’ye de bir hareketlilik getirdi, tüm pansiyonlar dolu. Ama hedefimiz 2019 yazında Gölcük’te otelin en azından restoran kısmıyla faal hale gelmesi ve daha sonra da otelin işletmeye geçmesidir. Eşsiz özelliklere sahip Gölcük’te belediyemiz önemli yatırımlarda bulundu, daha da devam edecektir. Kent turizmi açısından çok önemli” diye konuştu.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı