Advert
Advert
Advert

Damızlık Birliği’nden “süt” hamlesi

KOCAAĞA: “KONSEY’İN FİYATINDAN SÜT ALACAĞIZ”

Damızlık Birliği’nden “süt” hamlesi
Damızlık Birliği’nden “süt” hamlesi Küçük Menderes
Bu içerik 3098 kez okundu.
Advert

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği, Kiraz ilçesinin Şemsiler Mahallesi’nde Kiraz ve Beydağ’a hitap edecek süt toplama merkezi açtı. Birlik Başkanı Ahmet Kocaağa, süt konseyinin belirlediği litre başı 1 lira 70 kuruştan süt toplayacaklarını ve üreticiye kaliteli yem sunacaklarını vurguladı.

Kiraz’da kapalı ve atıl durumda bulunan Şemsiler İlkokulu binası Kiraz ve Beydağ’daki süt üreticisine süt toplama merkezi olarak hizmet verecek. Kiraz’ın Şemsiler Mahallesi’nde düzenlenen açılış törenine Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak, Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Kiraz Belediye Başkanı Saliha Özçınar, İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği ve Ödemiş Ziraat Odası Başkanı Ahmet Kocaağa, Kiraz Ziraat Odası Başkanı Gürkan Okka, Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, AK Parti İlçe Başkanı İbrahim Yılmaz, CHP İlçe Başkanı İsmet Korkmaz ile belediye başkan aday adayı Salim Özkarakaş katıldı.

Türkiye Damızlık Sığır Yetiştiricileri Merkez Birliği Başkanı Kamil Özcan, Kiraz’daki tesisin örnek bir yapı olduğunu ifade ederek 3 bine yakın üreticinin sütlerini değerlendirme olanağı bulacağını açıkladı. Özcan, üreticinin alın terinin değer bulacağına inandığını belirterek emeği geçenlere teşekkür etti.

“Yıkık bir okul binasıydı”

Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak da atıl durumdaki bir okul binasının üretime kazandırıldığını ifade ederek emeği geçenleri kutladı. Kaymak, “Bu elin taşın altına elini koyma durumu dileriz ki yurt çapına yaygınlaşır. Bu içinde bulunduğumuz alan maalesef ki yıkıktı. Biz de bir formül bularak üreticilerimizin talebini yerine getirdik. Birliğimize tahsis ettik. Pırıl pırıl, Kirazımıza havalimize yakışır bir tesis ortaya çıktı. Bu noktada emeği geçen Ahmet Kocaağa başkanımıza, Kiraz Ziraat Odamıza, belediyemize teşekkür ediyoruz. Bugün bir kriz havası estirmeye çalışanlara karşı neredeyse suni teneffüs niteliğinde bir katkı oldu bu tesis. Üreticimiz aylardır heyecanla bekliyordu” dedi.

“Süt Konseyi fiyatından süt alacağız”

İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği’nin 12 bin üyesinden 3 binine hitap edecek bir tesisi Kiraz’a ve Beydağ’a kazandırdıklarını söyleyen Birlik Başkanı Ahmet Kocaağa, “Niye biz Damızlık Birliği olarak bu projeye girdik? Malum piyasa koşulları, yem fiyatlarında bir belirsizlik var. Trend sürekli değişiyor. Devletin sunduğu bir politika var. Süt 1 lira 70 kuruş diyor ama sanayici 1 lira 30 kuruştan, 1 lira 67 kuruşa kadar fiyat biçiyor. Biz devletin uyduğu Süt Konseyi fiyatından üreticinin sütünü değerlendireceğiz. Bizle çalışmak isteyen yem firmalarıyla beraber ucuz ve kaliteli yem için yemde de rekabet oluşturacağız.

“Diğer ilçelerde de kurulacak”

Burası Kiraz ve Beydağ’ı kapsıyor. Diğer ilçelerimizde de sahası uygun olan yerlerde devreye geçireceğiz. Kınık-Bergama-Dikili havalisine kadar yayılarak üreticilerimizin daha istikrarlı kazanmasını daha ucuza yem almasını sağlamak istiyoruz. İzmir’de bu tesis bizim için bir ilk. Bölgemize, üreticimize hayırlı olsun” diye konuştu.

Daha sonra Kiraz protokolü, birlik yöneticileri ve Ziraat Odası başkanları ile siyasiler tesisin açılışını gerçekleştirdi. Açılışa katılan üreticilere İzmir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği tarafından çeşitli ikramlar yapıldı.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı