Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ödemiş’te Süs Bitkileri sektörü bakanlık desteğini hak etti

Ödemiş’te Süs Bitkileri sektörü bakanlık desteğini hak etti
Ödemiş’te Süs Bitkileri sektörü bakanlık desteğini hak etti Küçük Menderes
Bu içerik 579 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası’nın (ÖTO) Ticaret Bakanlığı’na sunduğu UR-GE Projesi onay aldı. Süs bitkileri ve fidancılık sektörüyle ilgili hazırlanan projenin %75’lik maliyeti bakanlık, %25’lik maliyeti ise projeye katılan firmalardan karşılanacak.

Rıfat Eriş: Kaçırılmayacak bir fırsat

Konuyla ilgili olarak Ticaret Odasının konferans salonunda Ödemiş Süs Bitkileri Üreticileri Dış Ticaret Kapasitesinin Artırılması Projesine ilişkin bir toplantı düzenlendi. Toplantıda konuşan ÖTO Başkanı Rıfat Eriş, “Yasal yükümlülüklerimizin yanında bölge ekonomisinin kalkınması için rehberlik etmek, ekonomik alanda inceleme ve araştırmalar yaparak üyelerimizin gelişimlerine yönelik hizmetler üretmeye gayret ediyoruz. Bu projemizin Ticaret Bakanlığımızdan onay almasının da kaçırılmayacak bir fırsat olduğunu düşünüyoruz” dedi.

Firmaların uluslar arası rekabet gücü arttırılacak

Projeye ilişkin bilgiler de paylaşan Rıfat Eriş, “Öncelikle projenin amacı, üye şirketlerimizin uluslararası rekabet güçlerinin geliştirilmesi. Proje kapsamında gerçekleştirilecek olan faaliyetler arasında, katılımcı şirketlerimizin ihtiyaç analizleri, tanıtım, eğitim, danışmanlık, yurt dışı pazarlama, alım heyeti organizasyonu, bireysel danışmanlık vb. çalışmalar yer alacak. Üye firmamızın katılımıyla, yaklaşık olarak 3 yıl sürmesi öngörülen UR-GE Projesi ile İlk olarak yapılacak ihtiyaç analizi kapsamında gerçekleştirilecek çalışma ile tüm küme firmalarımız yerlerinde ziyaret edilecek ve detaylı analizleri tamamlanacak, hedef ülkeler belirlenecek ve stratejik yol haritası oluşturulacak.

2,9 milyon Euro’luk kaynak

Ödemiş Ticaret Odası olarak 2,9 milyon Euro’luk Bakanlık kaynağını süs bitkileri ve fidancılık sektöründe kullanmaya hak kazandırmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Proje maliyetlerinin %75’i Ticaret Bakanlığınca ve kalan %25’lik kısım ise projeye katılan firmalar tarafından karşılanacak. Bakanlık onayını alan projemizin ikinci aşaması olan ihtiyaç analizi çalışmaları sırasında projemize katılmak isteyen firmalarımızın bu son fırsatı iyi değerlendirmeleri gerektiğini düşünüyorum. Projeye başvurmak isteyen firmalarımız yalnızca Ödemiş Ticaret Odası’na gelerek başvuru formunu doldurmaları yeterlidir. İlgili firmalara son çağrımızdır” diye konuştu.

Kısaca UR-GE olarak anılan teşvik, 2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ kapsamında, Ekonomi Bakanlığı tarafından sağlanıyor. Bu destek, bir proje içerisinde, Türkiye'de yerleşik şirketlerin, uluslararası arenada rekabetçiliğini ve ihracatını artırmayı amaçlıyor.

Bilgehan Sakıcı 
 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”