Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

O iddialara Ödemiş Eğitim-İş’ten sert tepki!

O iddialara Ödemiş Eğitim-İş’ten sert tepki!
O iddialara Ödemiş Eğitim-İş’ten sert tepki! Küçük Menderes
Bu içerik 2586 kez okundu.
Advert

Ödemişli vatandaşların bulunduğu kapalı bir Facebook grubunda geçtiğimiz günlerde yapılan bir paylaşımda ortaya konulan iddialara Ödemiş Eğitim-İş Temsilciliği’nden tepki geldi.

Ödemiş Ortaokulu önünde öğretmenlerin katılımıyla basın açıklaması düzenlendi. Eğitim-İş Ödemiş Temsilciliği Başkanı Rıza Gürbüz yaptığı basın açıklamasında şunları söyledi: “Aralarında okul velisinin de bulunduğu birkaç kişinin, okul aile birliği tarafından toplanan bağışlarla ilgili olarak yapmış olduğu paylaşımı ve altına yapılan, Ödemiş Ortaokulu öğretmenlerini suçlayıcı, rencide edici ve aşağılayıcı yorumları kınamak için burada toplandık.

Okul velisi paylaşımında; ‘Ödemiş Ortaokulunda görevli öğretmenlere sesleniyorum, asgari ücret alan velilerden okula yardım parası istemekten vaz geçin’ demiştir. Açıkça belirtmekte fayda var. Birincisi; bağış alınması kararını, içinde velilerinde bulunduğu okul  aile birliği kararlaştırır. Okula yapılan ayni ve nakdî bağışları kabul ederek kayıtlarını tutmak, sosyal, kültürel etkinlikler ve kampanyalar düzenlemek, şartlı bağışları amacına uygun olarak kullanmak okul aile birliğinin görevidir. İkincisi; verilen bağış karşılığında makbuz kesilir.

Üçüncüsü; yapılan tüm harcamalar okul aile birliği tarafından yapılır. Bütün bu harcamalar da denetlenir. İsteyen velilerde okuldan bilgi alabilirler. Dördüncüsü de bütün bu hususlar yönetmelikle düzenlenmiştir. Belirttiğimiz hususlardan da anlaşılacağı üzere öğretmen bağış toplamaz. Sosyal medyada sanki öğretmen bağış topluyormuş ve kendi kişisel harcamalarında kullanıyormuş gibi lanse edilmesi doğru değildir.

Paylaşımın altına, öğretmeni ve öğretmenlik mesleğini aşağılayan daha da çirkin ve hadsiz bir yorum yapılmıştır. Kendini bilmez kişi öğretmenleri hedef alarak ‘Yiyecek para topluyorlardır, aldıkları maaş yetmemiştir öğretmenlerin, Allah doyursun ne diyelim’ demiştir. Bu kişi öğretmeni hırsızlıkla suçlayacak kadar çirkinleşmiştir. Okul işleyişi ile ilgili hiçbir bilgisi olmadığı açıkça görülmektedir. 

 

“Kimsenin haddine değil”

Mesleğini türlü zorluklar içinde, hiç bir fedakârlıktan kaçınmayarak yapmaya çalışan, bir annenin, bir babanın en değerli varlığını, çocuğunu emanet ettiği öğretmeleri,  bu şekilde suçlayan, aşağılayan ve iftira atan bu kişileri kınıyoruz. Ayrıca bu kişiler hakkında suç duyurusunda bulunmak isteyen tüm öğretmen arkadaşlara her türlü hukuki desteği vereceğiz. Öğretmenlik mesleğini ve onurunu çiğnemek kimsenin haddine değildir. 

Fakir Baykurt’un da dediği gibi, ‘Öğretmen yalvarmaz. Öğretmen boyun eğmez. 

Öğretmen el açmaz. Öğretmen ders verir’ Bu konuda kamuoyunu aydınlatmak amacıyla bu basın açıklamasını düzenledik”

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”