Advert
Advert
Advert

O hamam restore edilecek!

O hamam restore edilecek!
O hamam restore edilecek! Küçük Menderes
Bu içerik 860 kez okundu.
Advert

Birgi’de, Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında bulunan tarihi Osmanlı hamamı önümüzdeki günlerde restore edilerek turizme kazandırılacak. Ödemiş Belediyesi restorasyon projesi için 27 Kasım’da ihaleye çıkacak.

Birgi’de tarihi Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında, Osmanlı mimarisini yansıtan önemli yapılardan birisi olan ve yıllardır çevresindeki betonarme yapılardan dolayı sıkça tartışma konusu haline gelen Osmanlı Hamamı Ödemiş Belediyesi tarafından restore edilecek.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, “Birgi’de tarihi yapıların korunmasına yönelik çalışmalarımız çeşitli projelerle devam ediyor. Son olarak geçtiğimiz aylarda başladığımız Birgi Çarşı kentsel tasarım ve restorasyon projesinin yanı sıra önümüzdeki günlerde yeni bir projenin daha ihalesine çıkıyoruz. Birgi’de Aydınoğlu Mehmet Bey Meydanında bulunan tarihi Osmanlı Hamamını restore edeceğiz. Projeye ilişkin çalışmalar tamamlandı. Önümüzdeki günlerde ihalesinin yapılmasıyla birlikte orada restorasyon çalışmalarına başlayacağız” dedi.

 

Demir bariyerler tepki çekmişti

Geçtiğimiz yıl tarihi yapının çevresindeki betonarme yapıların yıkımlarına başlanmış ve çevresi demir bariyerle çevrilmişti. Çalışmaların zaman alması ve çok sayıda turistin meydanı ziyaret etmesinden dolayı Ödemiş Belediyesi tarafından oluşturulan demir bariyerler çok sayıda kişinin tepkisini çekmişti.

 

Çevresindeki betonarme yapılar yıkılacak

Restorasyon projesi kapsamında hamamın çevresinde bulunan ve aynı zamanda görüntü kirliliği oluşturan yapılar yıkılarak aslına uygun restore edilecek, bu çalışmalarla birlikte Birgi’nin sembolü haline gelen ve çok sayıda tarihi eserin bulunduğu Aydınoğlu Mehmet Meydanı yeni bir görünüme kavuşmuş olacak. Tarihi hamamın restorasyonu için 27 Kasım’da ihaleye çıkılacak.

Başar Uçar-Halil Yörük

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ