Advert
Advert
Advert

2 bin yıllık tarihi hamam 5 yıldır gün yüzüne çıkarılamadı

2 bin yıllık tarihi hamam 5 yıldır gün yüzüne çıkarılamadı
2 bin yıllık tarihi hamam 5 yıldır gün yüzüne çıkarılamadı Küçük Menderes
Bu içerik 1103 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te yaklaşık 5 yıl önce yapılan özel hastane inşaatı çalışmaları esnasında ortaya çıkan ve 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi hamam ile ilgili kazı çalışmaları yeniden başladı.

Ödemiş Müzesi tarafından yapılan çalışmanın bir kurtarma kazısı olduğunu belirten ilgililer, çalışmaların Kültür ve Turizm Bakanlığı Kültür Varlıkları ve Müzeler Genel Müdürlüğünün izin ve parasal destekleriyle sürdürüldüğünü ifade ettiler. Uzmanlar 5 yıldır devam eden kazıların Ödemiş tarihinin 2500 yıl önceye kadar uzandığını iddia ettiler.

Ödemiş’te, 5 yıl önce özel hastane inşaatı çalışmaları esnasında tarihi bir alan ortaya çıkmıştı. Yetkililerin incelemesi sırasında ortaya çıkan tarihi alanın, 2 bin yıllık olduğu tahmin edilen tarihi bir hamam olduğu belirtilmişti. Tarihi eserle birlikte çevresindeki kalıntıların gün yüzüne çıkarılması için başlatılan kazı çalışmaları zeminin betonlanması nedeniyle zaman zaman dururken, aradan geçen aradan sonra Kültür Bakanlığı ve Ödemiş Müzesi yetkilileri tarafından yeniden kazılmaya başlandı.

Kazı çalışmalarından güvenliğin sağlanması amacıyla emniyet yetkililerinden de yardım istendi.

Bilgehan Sakıcı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden