Advert
Advert
Advert

“Hizmet sevdalısıyım, çalışmaktan yorulmam”

“Hizmet sevdalısıyım, çalışmaktan yorulmam”
“Hizmet sevdalısıyım, çalışmaktan yorulmam” Küçük Menderes
Bu içerik 717 kez okundu.
Advert

Birgi’de 10 yıl belediye başkanlığı yapmış ve son dönemde İzmir Büyükşehir Belediyesi Ödemiş ve Beydağ ilçeleri Yerel Hizmetler Bölge Koordinatörlüğü yapan ve Cumhuriyet Halk Partisinden Ödemiş Belediye Başkanı aday adaylığını açıklayan Cumhur Şener, koordinatörlük görevinden istifa ederek resmen aday adayı oldu.

Aday adaylığı konusunda partisinde en son açıklamayı yapan kişi olmasını ise yoğun çalışmalarından, koordinatörlük görevinde genellikle sahada olmasından dolayı geç kaldığını belirterek, ‘zaten sonrasında da süreç 1 hafta daha uzatıldı’ dedi.

“Yerel basın yaşamalı”

Gerek Belediye Başkanlığı gerekse koordinatörlük yaptığı dönemde basının gücünü ve önemini çok iyi kavradığını ifade ederek söyleşi için teşekkür eden ve gazetemize misafir olan M. Cumhur Şener, “bizleri en iyi tanıtacak sizsiniz. Sizler de bizler de hizmet odaklı çalışıyoruz. Basının ayakta kalması, beslenmesi, çalışmaların içine çekilmesi, hatta sorun tespiti ve çözüm çalışmalarında ortak kararlar içine dâhil edilmesi gerekiyor. Basın her anlamda vatandaşın nabzını tutuyor ve çok önemli bir kamu görevini yerine getiriyor” diye konuştu.

Partisinin il başkanlığının geçen hafta aldığı ‘önseçim için takvim yeterli değil’ açıklaması için, ‘takvim konusunda haklılık payı olmakla beraber, mesela Ödemiş’te 99 mahalle var. Her birine 1 gün ayrılsa 99 gün eder’ diyen Cumhur Şener, ancak en sağlıklı ve en ideal olanın önseçim yöntemi olduğunu belirtti.

“Her bölgenin kendi hayati sorunu var”

Hizmet alanı olarak Ödemiş’in artık çok geniş bir coğrafyayla birlikte düşünülmesi ve öyle çalışılması gerektiğine dikkat çeken Şener, “Bir uçtan bir uca 100 km’lik bir alandan ve her noktaya eşit hizmetten söz ediyoruz. Koordinatörlük görevim süresince gitmediğim nokta, temas etmediğim bölge insanı kalmadı. Bu açıdan bakarsak, büyük, iddialı ve gösterişli projelerden çok insanların günlük yaşamını kolaylaştıracak ve her gün yüz yüze kaldığı sorunlara derman olacak çözümler aramalıyız. Her bölgenin kendine özgü hayati problemleri ve kendince büyük projelere ihtiyacı var. Çok geniş bir kırsala yayılmış Ödemiş’te kırsalın ihtiyacını merkezden daha önemsiz göremeyiz. İmkân ve kaynaklardan yararlanma eşitliğini bölgelere yaymak zorundayız. Bu adaletten yoksun yaklaşım çözüm üretemez. Bölgemizde, ilçemizde her noktada bulunan insanın yaşadığı yerden memnun olmasını sağlayacak çözümler geliştirmemiz gerekiyor” dedi.

“Her sokakta tek tek bulundum”

Koordinatörlük görevine ilişkin de bilgiler veren Şener, “Bu görev bana teklif edildiğinde meclis üyesiydim. Mevzuat açısından bir sıkıntı olmamasına karşın etik olarak uygun bulmadığımdan meclis üyeliğinden istifa ederek koordinatörlüğe başladım. Başlangıçta Ödemiş-Kiraz-Beydağ sorumlusuydum ve çok büyük bir alandı. Sorunlara eğilememe konusunda sıkıntılarımızı ilettiğimizde hemen Kiraz’a bir arkadaşımız atandı. Ödemiş ve Beydağ görev saham olarak kaldı. Ancak yeni yasayla birlikte defin işlemleri, mezarlıklar, itfaiye, hal, mezbaha, ilaçlama mücadelesi, bağlantı yolları, yol bakım-onarım, trafik düzenlemeleri, atık transferleri, su-temiz su, arıtma tesisi, 60 civarında cadde, ana arterlerde temizlik gibi pek çok hizmet ve yönetimi anakente geçti. Bu hizmetlerden sorumlu olarak görev yaptım ve görev sahamdaki her yerde tek tek bulundum” diye konuştu.

“Hizmette ayrımcılık olmaz”

Cumhur Şener, en büyük proje diye bir şeyin böyle bir sorumluluk sahasında aslında olmaması gerektiğini ifade ederek, “Benim en büyük projem tüm deneyim ve gözlemlerimle insanlara sevgi ve samimiyetle yaklaşmak. Senci, benci, ondancı, bundancı demeden, hizmette ayrımcılık yapmadan eşit ve adaletli hizmet götürmek. İnsanlarda hizmetlerde ayrımcılık yapıldığı kanaati maalesef yaygınlaşmış ve bu çok üzücü. Özellikle yerelde hepimiz birbirimizin hizmetçisiyiz. Her gün birbirimizden hizmet alıyor, veriyor ve bölüşüyoruz” dedi.

“Milletvekillerimiz bizim hayati sektörlerimizi tanımıyorlar”

Merkezle kırsalın ihtiyaçlarındaki farklılığı gözeterek ve herkesin ihtiyaçlarına göre en iyi ve eşit hizmeti almasını sağlamakla yükümlü olduklarını dile getiren Şener, “Bunu en iyi anlayan, deneyimleyen ve gözlemleyen insanım” diye konuştu. Hangi partiden olursa olsun bölgenin özelliklerini tanımayan ve bölge insanı olmayan milletvekillerimiz olduğu için de sorunları daha can yakıcı hissettiğimizi dile getiren Cumhur Şener, “Milletvekillerimiz bizim hayati sektörlerini bilmiyorlar ve sorunları da tanımıyorlar. Bunlardan bizi Ankara’da anlatmalarını ve çözüm geliştirilmesini beklemek zor. Kuracağımız yerel yönetim ve Ödemiş’te belediyecilik anlayışı bu sektörleri ayağa kaldıracak tarafları bir araya getirerek rehberlik etmek, önderlik etmek olacaktır. Can alıcı sorunlarımıza çevreci ve endüstriyel çözümler üretecek projeleri üretecek taraflara rehberlik edecek bir belediyecilik anlayışına ihtiyacımız var” diye konuştu.

“Büyükşehirle entegre çalışma başarılmalı”

“Tarıma dayalı sanayiyi bölgede mutlaka canlandırmalı ve teşvik etmeliyiz” diyen Cumhur Şener, “Eğer bu konuda merkezi yasalarımız ve idare yeterli değilse, merkeze sesimizi duyuramadığımızda ya da gücümüz yetmediğinde, bu olumsuzlukların bölgeye sirayet etmemesi bizim sorumluluğumuzdur. Geçen süreç içinde Ödemiş ve Büyükşehir entegre çalışma konusunda iyi bir dinamik yakalayamadı. Bizim dönemimizde bu olmayacak. 2019 Martta köylerde emlak vergisi uygulaması başlayacak, köylerde içme suyu muafiyeti kalkacak, köyde yaşamanın hiçbir cazibesi kalmayacağı gibi zaten tarımsal faaliyette can çekişen çiftçinin günlük hayatı da iyice zorlaşacak. Tüm bunlar yasa yapılırken anlatılmadı ya da manipüle edildi. Bunları bölge insanımıza iyi anlatmalı ve tüm bu meseleleri Büyükşehirle entegre çalışan belediye olmadan bu sorunlara çözüm üretilemez” şeklinde konuştu.

“Borç var diye hizmetler durmaz, kamuda süreklilik esastır”

Belediyenin borçlarıyla ilgili de açıklamalar yapan aday adayı Cumhur Şener, “Borç var diye projeleri ertelemek mümkün değil. Kamuda süreklilik esastır. Kaynak bulacaksın ve proje yapacaksın. Şu anda devlet %30 tasarruf uygulamasına geçti ve bütçeler iyice küçüldü. Ancak Büyükşehirle entegre şekilde Ödemiş Belediyesi halkla birlikte ve belediyenin mevcuttaki, aslında çok iyi yetişmiş, sadece etkin kullanılamayan personel potansiyeliyle başarılamayacak iş yoktur diye düşünüyorum. Ödemiş’in gelirleri zaten %40 oranında Büyükşehire geçti, bunları fazlasıyla bölgemize geri döndürebiliriz. Ayrıca son günlerde Ödemiş Belediyesinde arazi satışları var. Köy malları satılmamalı. Nasıl geldiği bilinmiyor. Bağış ya da vakıflardan gelenler özellikle gözetilmeli ” dedi.

“Kadınlar üretime katılmalı”

Sosyal projelerin arttırılması gerekliliğini vurgulayan Şener, “Kadınlar üretime doğrudan katılmalı. Kırsalda örneğin, kadın üretimin her aşamasında ancak ekonomide yok, rakamsal verilerde yok. Bunları aşacak çözümler üretilmeli. Kent ve kırsalda semt evleri ve kreşler açılarak kadının toplumsal görünürlüğü sağlanmalı” dedi.

Birgi’yle ilgili olarak da açıklamalarda bulunan Cumhur Şener, “Birgi diğer yerleşimlerimize göre daha zor. 2863 sayılı yasa ile korunuyor. Her yaklaşım, her proje bu özellik dikkate alınarak yapılmalı. Başkanlık dönemimde Birgi için ne proje ürettiysek muhalefet partisi başkanı olmama rağmen kabul gördü. Burada önemli olan doğru işler yapmak ve kaynakları yerinde kullanmak. Birgi 8 yıldır UNESCO listesinde beklemede. Bu süre içinde yönetim ve sorumluluk ilçe belediyeye geçti. Bu kadar beklemeyebilirdi. İlçe belediye bu çalışmanın devamını getirebilirdi ama yapmadı. Restorasyon neredeyse durmuş durumda. Ama hala yapılacak çok şey var ve yapılacağına da inanıyorum” diye konuştu.

“Halkımız hizmete ve samimiyete aç”

“Ben Ödemiş için çalışmaktan yorulmam, hizmet sevdalısıyım” diyen Cumhur Şener, “iyi organize olmuş bir ekiple her an vatandaşın yanında olacağız. Belediye Ödemişlinin kendi evi gibi olacak. O rahatlıkla gelip gidecek. Halkımız sadece hizmete ve samimiyete aç. Dayanışma ve çalışmayla çözülemeyecek sorun yok. Aslında çok da konuşmamak lazım. İcraat ve hareket önemli” dedi.

Partisinin diğer aday adayları için de “Hepsi çok kıymetli ve başarılı arkadaşlarımız. Tecrübe de önemli. İçlerinde ben dahil 3’ü belediye başkanlığı deneyimine sahip. Bu bir artıdır. En azından kanunları baştan öğrenmeyecektir. Hangimiz olursa olsun önemli olan belediyedir ve burayı bizim partimizden bir arkadaşımıza kazandırmaktır. Çünkü belediye hizmet yeridir. Hepimiz birbirimizin hizmetçisiyiz” şeklinde konuştu.

Halil YÖRÜK

Gülten KIR GÜZEL

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”