Advert
Advert
Advert

‘Değerler Eğitimi’ vatan-millet sevgisiyle başladı

‘Değerler Eğitimi’ vatan-millet sevgisiyle başladı
‘Değerler Eğitimi’ vatan-millet sevgisiyle başladı Küçük Menderes
Bu içerik 457 kez okundu.
Advert

Milli Eğitim Bakanlığının başlattığı değerler eğitimi projesi kapsamında projenin ilk teması olarak belirlenen vatan-bayrak-millet teması okullarda öğrencilere çeşitli etkinliklerle anlatılmaya başlandı. Ödemiş Milli Eğitim Müdürlüğünün de desteklediği projeye ilişkin olarak Ödemiş 50. Yıl Ortaokulunda aynı temayla bir etkinlik düzenlendi. Etkinliğe 50. Yıl Ortaokulu yönetimi, etkinlik konuğu olarak Ödemiş Muharip Gaziler Derneği Başkanı Selahattin Aktaşoğlu, gaziler, öğretmenler ve 6.sınıf öğrencileri katıldı.

Bu unvan 1921’de verilmeye başlandı

Etkinlik kapsamında konuşmacı olarak katılan Dernek Başkanı Selahattin Aktaşoğlu öğrencilere gazilik ünvanı hakkında bilgi vererek şunları söyledi: “Sakarya meydan muharebesinin kazanılmasının ardından T.B.M.M; 19 Eylül 1921 tarihli 79’uncu oturumunda almış olduğu karar, 153 No’lu kanunla; Türk Milletinin bağımsızlık mücadelesinin önderi ve devletimizin kurucusu, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk’e, mareşal rütbesi ve gazi unvanının verilmesini kararlaştırmıştır. Bu rütbe ve unvan Yüce Atatürk’e, Büyük Türk Milletinin gönlünden kopup gelen o engin sevgisinin de, tarih sayfalarına yansımasıdır.  İşte o tarihten bugüne;  ’19 Eylül tarihi, Gaziler Günü’ olarak kutlanmaktadır. Savaş meydanlarının en büyük rütbesi şehitliktir. Ama Gazilik de bu rütbeden sonra gelen en ulvi değerlerimiz arasındadır. Yüce Türk Milletinin yüksek menfaatleri, ülkemizin bölünmez bütünlüğü, şanlı bayrağımızın ebediyete kadar gönderde dalgalanması, minarelerimizden duyulan ezan seslerinin kulaklarımızdan eksilmemesi için vatan ve vazife uğruna seve, seve ölüme giden bu aziz milletin evlatlarından savaş meydanlarında hayatta kalanlarına 1005 sayılı yasa uygulanır.”

Gaziliğin çok öneli bir unvan olduğunu dile getiren Selahattin Aktaşoğlu, “Ülkemizde gerek Kore Gazileri gerekse Kıbrıs Gazileri olarak Ödemiş’te hepimiz bir araya gelip derneğimizi kurduk. Derneğimizin adı Ödemiş Muharip Gaziler Derneği. Derneğimiz vasıtasıyla Ödemiş’te ve Küçük Menderes Havzasında ebedi hayata intikal eden gazilerimiz için Ege Ordu Komutanlığından gelen bir manga askerin omzunda resmi törenle arkadaşlarımızı son yolculuğuna uğurluyoruz. Bizler de dernek olarak Gazinin ailesine sembolik olarak Türk Bayrağı hediye ediyoruz” dedi.

Ödemiş 50. Yıl Ortaokulu Müdür Yardımcısı Ayla Can Balcılar,   okulu adına yapılan ve Milli Eğitim Bakanlığının projesi olan “Değerler Eğitimi” etkinliği için okula  gelen  Gazilere  teşekkür etti.

Turgay Konuralp
 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”