Advert
Advert
Advert

Ödemişli dağcılar 2000 yıllık antik kente dikkat çekti

Prof. Dr. Sevin: Bölgede kazı çalışmaları acilen başlatılmalı

Ödemişli dağcılar 2000 yıllık antik kente dikkat çekti
Ödemişli dağcılar 2000 yıllık antik kente dikkat çekti Küçük Menderes
Bu içerik 630 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te, varlığı 2000 yıl öncesine dayanan Neikaia antik kentine kültür gezisi düzenlendi. Efe Dağcılık Kulübü’nün organize ettiği geziye Ödemiş Sanat Etkinlikleri Merkezi (ÖSEM) de destek verdi. Arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin ile Prof. Dr. Necla Sevin ise geziye anlatıcı ve tarih rehberliği desteği sundu. Efe Dağcılığın kültür gezisine çok sayıda Ödemişli de ilgi gösterdi.

Efe Dağcıların destekçisi ÖSEM,tarih kılavuzu ise profesörler

Etkinliği düzenleyen Efe Dağcılık adına konuşan emekli sanat tarihi öğretmeni Mümtaz Saygı, “Hemen Ödemiş'in yanı başında Türkönü ve Kurucuova köyleri arasında kalan tepeler üzerinde kurulmuş ve yüzlerce yıldır unutulmuş olan antik kente Efe Dağcılık ve Ödemiş Sanat Etkinlikleri Merkezi'nin (ÖSEM)  katkılarıyla bir etkinlik düzenledik. Bu kent hakkında yazılmış tek kitabın yazarları olan Ödemiş'li arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin ve eşi Prof. Dr. Necla Sevin'in gezi boyunca yaptıkları anlatımlarıyla güzel bir gezi gerçekleştirdik” dedi.

“Bir üniversitenin buraya el atması gerekiyor”

Veli ve Necla Sevin, yaptıkları açıklamada Lidya uygarlığının önemli kentlerinden biri olan Neikaia’nın ortaya çıkarılması gerektiğini söylediler. Antik dönemden kalan tiyatrosu, su sarnıcı ve Roma döneminden kalan kilise duvarları ile açığa çıkarılmayı bekleyen Neikaia kentinin Lidya ve Hristiyanlık dünyası açısından önemli bir yere sahip olduğunu ifade eden Prof. Dr. Veli Sevin, bir üniversitenin bu unutulmuş kente mutlaka el atması gerektiğini söyledi.

Prof. Dr. Veli Sevin de gezinin kente dikkat çekmek amacıyla yapıldığını belirterek, “Bu kentin ilk sahipleri Lidyalılar. Taştan yapılmış yaklaşık 3 bin kişilik tiyatrosu toprakla örtülü ama ayan beyan ortada. Bu kent, Efes kadar olmasa da belki de yapılacak kazı sonrasında onun önüne geçebilecek özelliklere sahiptir. Bölgenin ilk kiliselerinden birinin burada olduğunu düşünüyoruz. Hatta Hazreti Meryem’le ilgili önemli bilgiler burada bulunuyor olabilir. Kentin daha fazla yıpranmaması ve define avcıları tarafından yağmalanmaması için biran önce önlem alınmalı. Bu gezi ile buraya dikkat çekmek istedik” dedi.

Necla Sevin: “Bir madenci kenti”

Prof. Dr. Necla Sevin de “Bir madenci kenti olan Neikaia, yakın tarihin en önemli madenlerinden cıva barındırıyor. Şimdilerde önemi kaybolsa da geçmişte hem sağlık hem de altın ayrıştırma işinde kullanılmış. Cıva bu bölgede 2 bin yıl öncesinden Cumhuriyet Türkiye'sine kadar üretmiş ve buradan önemli gelirler elde etmiştir. Cıva aynı zamanda sağlık ve güzellik açısından da değerlendirilen bir maden. Arkeolojik kazılar yapıldığı takdirde, Türkiye, İzmir ve Ödemiş'imiz için iyi bir turizm geliri vadeden bu kent maalesef defineci terörüne kurban edilmiş durumda. Madenci şehri olan bu kentin defineciler tarafından talan edilmesinin önüne geçmeliyiz. Umarım, daha fazla talan edilmez ve ilgililerce bu kent uyuduğu tepelerden yüzyıllar sonra yeniden ayağa kaldırılır” diye konuştu.

Biçer: “Bu kent kurtarılmayı bekliyor”

Gezi sonrasında bir açıklama yapan Efe Dağcılık rehberi İlhan Biçer de “Efe Dağcılığın organizasyonuyla,  hem spor hem tarih ve kültür gezisi yaptık. Türkönü köyünden Kurucuova köyüne kadar olan tepelerde tarihi dokuyu yerinde gördük. Ödemiş’te geçtiğimiz yıllarda da çöp deponi alanı yapılması ile gündeme gelen Türkönü yakınlarındaki Neikaia antik kenti kurtarılmayı bekliyor” şeklinde konuştu.

Buluntular Ödemiş Müzesi’nde

Ödemiş’teki Neikaia Antik Kenti'nde yapılan yüzeysel çalışmalarda bulunan tıp aletlerinden, sikke ve seramik parçalara kadar pek çok eser Ödemiş Müzesi'nde sergileniyor.

Ödemiş'e 10 kilometre mesafedeki Türkönü ve Kurucuova köyleri arasındaki izlerine rastlanan 2 bin 300 yıllık tarihi geçmişe sahip Neikaia Antik Kenti'nde yapılan yüzeysel çalışmalar sonucunda tıbbi aletler, sikkeler, mimari ve seramik parçalar bulundu. Bir sağlık kenti ve M.S. 6'ncı yüzyılda 'Nikopolisö adıyla Ephesos Metropolitliği'ne bağlı piskoposluk merkezi olması nedeniyle ayrı bir önemi olan Neikaia Antik Kenti'ndeki bu buluntular dağlık bölgede olması nedeniyle bugüne kadar iyi tanıtılamadı. Eskiçağ tarihçisi ve arkeolog Prof. Dr. Veli Sevin, antik kenti konu alan Neikaia Unutulmuş Bir Antik Kent isimli 96 sayfalık bir kitap çıkardı. Kitapla birlikte bilinirliği biraz daha artan antik kentteki buluntuların çok daha iyi tanıtılabilmesi için Ödemiş Müzesi'nde sergi açıldı. Sergide, Neikaia Antik Kenti'nde bulunan 3 mermer parçası ve pişmiş toprak eserler, 9 cam eser, pişmiş topraktan yapılmış 4 kandil ve 16 kap, 1 ayna, bronz kemik tıp aleti ve çok sayıda bronz sikkeye yer verildi. Geçtiğimiz yıllarda bir çobanın bölgede dolaşırken bulduğu kalıntılar basında oldukça ilgi çekmişti.

Bilgehan Sakıcı

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cep Sineması Eylül’de açılacak
Cep Sineması Eylül’de açılacak
Bir ayda on yangın
Bir ayda on yangın