Advert
Advert
Advert

“Dezavantajlı grupların ilacı sosyal belediyecilik”

“Dezavantajlı grupların ilacı sosyal belediyecilik”
“Dezavantajlı grupların ilacı sosyal belediyecilik” Küçük Menderes
Bu içerik 341 kez okundu.
Advert

‘Başka bir Ödemiş mümkün’ diyerek çalışmalarına hız kesmeden devam eden CHP Ödemiş Belediye Başkan aday adaylığını ilk açıklayan ismi Remzi Boyacıoğlu, sosyal belediyeciliğin dezavantajlı gruplara yaklaşımdan geçtiğini söyledi.

Remzi Boyacıoğlu, sosyal devlet ilkesinin olmazsa olmazı diye belirttiği dezavantajlı grupları ve yaklaşımları şöyle anlattı: “Bir ülkede gelişmişlik düzeyine bakmak isterseniz belli başlı skalalar vardır. Engelliler, kadınlar, yaşlılar, çocuklar, azınlıklar, ötekileştirilenler. Bu grupların günlük yaşamdaki yeri, refahı ve hakları ülkelerin gelişmişlik düzeyini ifade eder. Çoğunluk değil çoğulculuk anlayışının egemen olması demokrasinin işleyişinin temel koşuludur, bu grupları çoğunluğun tahakkümünden kurtaran yaklaşım da sosyal devletle mümkündür.”

 

Hedef kitle dezavantajlı gruplar olmalı

Bu anlayışın bir kente egemen olmasının yerel yönetimle ve sosyal belediyecilik anlayışıyla gerçekleşebileceğinin altını çizen Boyacıoğlu; “Engelliler günlük yaşamın her alanında görünür olmalıdır. Ama dezavantajlı grup anlayışı daha geniştir ve genişletilmelidir de. Yalnız ve geliri olmayan bir yaşlı, 5 yaşındaki çocuk, kentin çeper mahallelerinde eğitim çağındaki bir çocuk, okuma yazma bilmeyen bir vatandaş, güvencesiz işçi, eşinin gelirine tabi eğitimsiz bir kadın. Tüm bu kategoriler çoğaltılabilir ve bunlar sosyal belediyecilik anlayışının hedef kitlesidir. Ödemişimizi tüm bu insanların da huzur içinde yaşayacağı bir hale getirmekle yükümlüyüz ve ben de bunun için varım diyorum” dedi.

Bu anlayışı hâkim kılmak için Ödemiş’te uzun süredir veri toplama çalışması yaptığını, saha çalışmalarıyla somut projeler üzerine yoğunlaşacağını dile getiren Remzi Boyacıoğlu, hep daha iyisini elde etmek ve ona ulaşmak için dezavantajlı grup yaklaşımından hareket ederek çözüm yaklaşımına geçilmesinin önemini vurguladı.

Gülten Kır Güzel

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı