Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Meşhur mesir macunu Ödemiş sokaklarında

Meşhur mesir macunu Ödemiş sokaklarında
Meşhur mesir macunu Ödemiş sokaklarında Küçük Menderes
Bu içerik 283 kez okundu.
Advert

Her yıl Manisa’da festivali yapılan 41 çeşit baharatıyla ünlü mesir macunu Ödemişlilere sunuldu. Otantik kıyafetiyle Ödemiş’in Cumartesi pazarında mesir macunu satan Yüksel Çavdar, Manisa’dan kalkıp gelerek mesir macunu sattı, meraklılarına da anlattı.

Manisa’dan gelerek her cumartesi Ödemiş pazarında yerini alacağını ifade eden Yüksel Çavdar; “Üretimi Manisa’da yapılan mesir macunu 41 farklı baharatın karışımıyla elde edilen bir şifa kaynağıdır. Bu macununun ortaya çıkışıyla ilgili üç iddia var: Birincisi; Rum-Pontus kralı Mithridates tarafından hazırlatılmış bir panzehir olduğudur. Mesir macununun isminin ortaya çıkışının da bu kralın sayesinde olduğu, yıllar içerisinde Mithridates’ten mesire döndüğü hakkında söylentiler vardır. İkincisi Kanuni Sultan Süleyman’ın annesi Hafsa Hatun’un Manisa’da ağır bir hastalık geçirdiği süreçte kendisini iyileştirmek için mesir macunu karışımının yapıldığıdır. Üçüncü ve son iddia ise Manisa’daki bir akıl hastanesinin başhekimi olan Musa bin Muslihiddin bin Kılıç’ın bu macunu hastaları tedavi etmek amaçlı ürettiğidir. Hangi hikâye ve efsane doğru bilemiyoruz ama hepsi şifalı olduğunu anlatıyor. Ben de her cumartesi mesir macununu Ödemişlilere getiriyorum” diye konuştu.

Yüksel Çavdar otantik kıyafeti, mesir macunları ve anlattığı hikâyelerle Ödemiş’in cumartesi pazarında renkli görüntüler oluşturdu.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”