Advert
Advert
Advert

Nostaljik sandıklar bu sergide

Nostaljik sandıklar bu sergide
Nostaljik sandıklar bu sergide Küçük Menderes
Bu içerik 436 kez okundu.
Advert

Açıldığı günden bu yana ülke geneli ortalamasının üstünde ziyaretçi çeken Tire Kent Müzesi’nde nostaljik sandık sergisi açıldı. 120 ila 150 yıl aralığında varlık gösteren 60 adet sandıktan oluşan sergi 2 ay boyunca açık kalacak. Sandıklar müzeye Tireliler tarafından bağışlandı. Ege, Girit, Ermeni, Hatay gibi pek çok farklı kültürün izlerini taşıyan sandıklar kültür tarihi meraklıların seyrine sunuluyor.

Bu sergiler gün yüzüne çıkarmak için bir fırsat

Serginin açılışında bir konuşma yapan Tire Kent Müzesi Müdürü Edip Adanalı, “çeyiz sandıkları sergimizi açıyoruz. Bu formatta bugüne kadar 11 sergi düzenledik. Geçmişten günümüze gelinlik sergisi bu örneklerden biri. Şimdi de çeyiz sandıkları sergisi. Önümüzdeki günlerde dikiş makinaları ve radyo sergisi de planlıyoruz. Elbette bunları bağış yapan Tireliler sayesinde başarıyoruz. Onlar da bunların değerinin bilindiğini görmek istiyor. Yer sorunumuz dolayısıyla bu türden nostaljik ürünleri depolarımızda tutuyoruz. Bu tür sergiler ise bunları sergilemek, gün yüzüne çıkarmak, insanlarımıza sunmak açısından çok önemli fırsatlar sunuyor. Daha geniş mekanlara kavuştuğumuzda inşallah bu bağışlanan değerlerimizi her daim sergileme imkanı buluruz. Bağışçılarımıza ve personelimize çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Tire Belediye Başkanı Tayfur Çiçek de açılışta yaptığı konuşmada, “Tire Belediyesi olarak sanatsal ve kültürel etkinliklere desteğimizi vermeye devam ediyoruz. Bugün de yine Kent Müzesinde tarihi sandıkların yer aldığı nostalji sandık sergisinde yine tarihimizden günümüze kadar gelen sandıkları bir arada görme fırsatını yakalayacağız. Bağışçılarımıza bu katkılarından dolayı teşekkür ediyoruz” dedi.   

Tire Belediyesi desteğiyle ve gönüllülerin bağışlarıyla oluşturulan Çeyiz Sandıkları Sergisi Tire Kent Müzesi’nde 2 ay boyunca gezilebilecek.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı