Advert
Advert
Advert

CHP İzmir’de Tuncay Özkan hareketliliği

İl Başkanı Deniz Yücel: Önümüzdeki hafta takvim belli olacak

CHP İzmir’de Tuncay Özkan hareketliliği
CHP İzmir’de Tuncay Özkan hareketliliği Küçük Menderes
Bu içerik 511 kez okundu.
Advert

Cumhuriyet Halk Partisi İzmir İl teşkilatında Tuncay Özkan hareketliliği yaşandı. CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı için kulislerde adı geçen isimlerden Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, Perşembe günü Ankara’da İzmir Milletvekilleri Kamil Okyay Sındır, Tacettin Bayır ve Bedri Serter ile yaptığı temasların ardından İzmir’de ilçe başkanlarıyla bir araya geldi. CHP İzmir Milletvekili Tuncay Özkan, girişte gazetecilere yerel seçimler öncesi değerlendirme yapıp ilçe başkanlarının görüşlerini alacağız dedi.

 

Yücel: “Önseçime sıcak bakmıyoruz”

İzmir Palas’ta yapılan toplantının ardından Tuncay Özkan tarafından bir açıklama yapılmazken CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel gazetecilerle bir araya geldi. Deniz Yücel; “Genel merkezimiz, ilçelerde görüşlerin alınıp genel merkezle paylaşılması konusunda resmi bir yazı yazdı. Biz de toplantı dâhilinde kendi görüşümüzle birlikte bunu genel merkeze ileteceğiz. Önümüzdeki hafta ya da onu takip eden hafta en azından belli ilçelerimizde yöntem belli olacak ve bu yöntem belli bir takvim dâhilinde uygulamaya konarak adaylar bir an önce açıklanacak. Ön seçime çok sıcak bakmıyoruz. Ama eğilim yoklamasını ciddi bir şekilde düşünüyoruz”  dedi.

 

Kiremitçi: “Adaylarımızın hepsi son derece birleştirici”

İlçe başkanlarının ve teşkilatlarının önseçim talebi ağırlıklı geçtiği öğrenilen toplantıya katılan Ödemiş CHP İlçe Başkanı Mehmet Kiremitçi, “Biz, İl Başkanımızın söylediği gibi İzmir’de tüm ilçe belediye başkanlıklarını kazanma arzusunu taşıyoruz ve bu hedefe kilitlendik. Teşkilatların yöntem konusunda fikirleri alındı. Önseçim bizim partimizin bir geleneği ancak takvim konusunda endişeler var. Genişletilmiş bir eğilim yoklaması ya da kamuoyu yoklaması üzerinde de duruluyor. Bizim ilçe olarak il başkanlığı ile koordineli şekilde genel merkezden gelecek sonuca saygımız büyük. Tüm aday adaylarımız birbirinden değerli ve sizler de görüyorsunuz hepsinin birlikte gezdiğini, çalıştığını. Hepsi son derece birleştirici.  5 aday yumruğunu bir yere vuracak. Biz de ilçemizde ve bölgemizde CHP başarısını artırmak için kadın kollarımız, ilçe gençlik kollarımız ve tüm teşkilatımızla omuz omuza çalışıyoruz ve çalışacağız” dedi.

 

Keskin: “Genişletilmiş eğilim yoklaması hatta kamuoyu yoklaması”

Ödemiş’te aday adayları teşkilatla birlikte Kadın Kollarının Tayyare Parkında düzenlediği kermeste bir araya geldi ve birliktelik mesajı verdi. Aday adaylarından Bekir Keskin İl Başkanlığında yapılan toplantı gündemine ilişkin sorularımıza yanıt vererek şunları söyledi: “Önseçim yapılamayacaksa mümkün olduğunca genişletilmiş bir eğilim yoklaması arzumuz. Hatta kamuoyu yoklaması çok daha doğru ve uygun bir yöntem olur.”

 

Şener: “İlk tercih daima önseçimden yana olmalı”

Aday adaylarından Cumhur Şener ise, “İlk tercih daima önseçim olmalı. Bu bizim partimizin geleneği. Ancak takvim sıkıntısı yaşanacaksa mümkün olduğunca genişletilmiş bir eğilim yoklaması partimizin, teşkilatımızın ve Ödemiş’in yararınadır. Biz hepimiz Ödemiş için uğraşıyor ve çalışıyoruz” dedi.

 

Boyacıoğlu: “Genel merkezin kararına saygılıyım”

Aday adaylığını ilk açıklayan isim olan Remzi Boyacıoğlu; “Ben adaylığımı yerel seçim gündeminden önce, Haziran seçimlerinden de önce açıklayan CHP mensubuyum. Ne olursa olsun, hangi yönteme karar verilirse verilsin aday adayı olduğumu söylemiştim. Elbette geniş ölçekli yoklamalar ve şeffaf uygulamalar daha sağlıklı olacaktır ancak genel merkezin kararına saygılıyım ve koşullar ne olursa olsun partimiz ve Ödemiş için çalışacağız” dedi.

 

Aydın: “Halkı içine alan kamuoyu yoklaması”

Aday adaylarından Mustafa Aydın 70’li yıllarda partinin uyguladığı kıran kırana geçen önseçim süreçlerini özlediğini dile getirerek, “parti bu gelenekten vazgeçmemeli. Eğer delege sistemini uygun bulmuyorsa demokrasiyi ve katılımı öne çıkaran delege sistemini hayata geçirmeli. Ama yakın olan bu süreçte madem bunlar yapılamıyor, öyleyse Ödemiş’i ve özellikle kırsalı, köyleri, halkı içine katan doğru kurulmuş bir örneklemle kamuoyu yoklaması yapmalıdır. Bunun daha sağlıklı olacağı kanaatindeyim” dedi.

 

Eriş: “Gönül ister ki doğrudan demokrasiyi işletebilelim…”

CHP’nin diğer bir aday adayı Mehmet Eriş de İl Başkanlığında yapılan toplantı sonucunu şöyle değerlendirdi: “Önseçimin yapılmasının takvim olarak bizi geciktireceği tespitine katılıyorum. Bu işe giriştiğimizde süreç Ocak ayına varabilecektir ve bu da kendi içimizde enerji tüketimine neden olacaktır. Öne çıkan ise eğilim yoklaması. Eğilim yoklamasının partimizin tüm üyelerini kapsayacak şekilde genişletilmesi ve çıkacak sonuca gölge düşmemesi için de ilden temsilcilerin sayım yapması sağlıklı olacaktır. Gönül ister ki doğrudan demokrasi uygulaması olsun, koyalım sandıkları köy meydanlarına herkes kanaatini belirtsin. Bu birkaç yıl önce Avanos’ta denenmişti ve çok verimli sonuç alınmıştı. Bizlerin de partimizin de, elde edeceğimiz sonuçların da sağlıklı olmasını istiyorsak halkın katılımını esas alan yolların denenmesi, doğrudan muhatabına sorulması. Sola ve partimize yakışan da budur.”

Gülten Kır Güzel-Turgay Konuralp


 

 

 

 
 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Cep Sineması Eylül’de açılacak
Cep Sineması Eylül’de açılacak
Bir ayda on yangın
Bir ayda on yangın