Advert
Advert
Advert

Hayat öyküsü değil “başarı öyküsü”: Anıl Can Uğuz

Hayat öyküsü değil “başarı öyküsü”: Anıl Can Uğuz
Hayat öyküsü değil “başarı öyküsü”: Anıl Can Uğuz Küçük Menderes
Bu içerik 1342 kez okundu.
Advert

“Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim” adlı romanıyla adından söz ettiren Ödemişli genç yazar ve yönetmen Anıl Can Uğuz’un yaşam öyküsü aynı zamanda sayısız başarıyı barındırıyor. Genç yazar 25 yıllık yaşantısına roman, kısa film, şiir ve öykü dallarında çok sayıda ödülü sığdırmayı başararak geleceğe damgasını vurmaya hazırlanıyor.

Sayısız ödül aldı

2012 yılında lise eğitimini tamamladığı Ödemiş’te girdiği üniversite sınavlarında Türkiye 264.’sü olarak tam burslu şekilde Yeditepe Üniversitesi Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği bölümünü kazanan Anıl Can Uğuz, üniversite yıllarını dolu dolu geçirdi. 2014 yılında Yeditepe Üniversitesi’nin Yeditepe Şiir Ödülleri’nde birincilik, yine 2014 yılında Adana Portakal Çiçeği Edebiyat Ödülleri’nde ikincilik, 2015 yılı Ali Rıza Erten Şiir ödülünde ikincilik, 2016 yılında Mihri Hatun Şiir Yarışması’nda üçüncülük ödülünün, aynı yıl Türkiye Tabipler Birliği ile İnönü Üniversitesi’nin ortaklaşa düzenlediği Hastalık Hikâyeleri öykü ödülünün sahibi oldu.

2017 yılında “Mübadele Öyküleri” yarışmasında ikincilik ödülünü almıştır. Aynı yıl Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nın Otizm konulu “Farkında mısınız?” kısa film yarışmasında Türkiye ikincisi olurken yine, 2017 yılında Almanya Büyükelçiliği tarafından açılan “Sığınmacı” konulu kısa film yarışmasında finalist oldu. Aynı yıl, “Iva Natura Anadolu Güzellikleri” kısa film yarışmasında üçüncülük ödülüne layık görüldü. 2018 yılında Türk Dil Kurumu’nun “Dilimiz Kimliğimizdir” kısa film yarışmasında finalist olurken, aynı yıl Çalışma Bakanlığı’nın “Sosyal Diyalog” konulu kısa film yarışmasında birinciliğe erişti. Aynı yıl “Arkadaş Zekai Özger” şiir yarışmasında başarı ödülü kazandı.

Bu kez roman yazdı

“Yasakmeyve”, “Şiiri Özlüyorum” ve “Şiirden” gibi ulusal edebiyat dergilerinde şiirleri yayımlanan Uğuz, 2018 yılında Doğan Yayın Grubu’ndan “Kalbimde Çivilerle Uyumuş Gibiyim” adlı romanını çıkararak yurt çapında ses getirdi. Öyküsü Ödemiş sokaklarında geçen romanı ile bu alanda da başarısını kanıtlayan Uğuz,  “Ben, geçen yıl üniversiteyi bitirdim. Üniversite tahsilim boyunca şiirler, romanlar, öyküler, kısa filmler yapıp yazarak zamanımı kültür ve sanata harcadım. Ancak, öğretmen olmama rağmen henüz işsizim. Bundan sonra da yolculuğuma sanatla devam etmek istiyorum” diye konuştu.

Başar Uçar

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı