Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Eskiden barajdı şimdi tarla!

Eskiden barajdı şimdi tarla!
Eskiden barajdı şimdi tarla! Küçük Menderes
Bu içerik 888 kez okundu.
Advert

Son yıllarda kurak geçen mevsimler Beydağ Barajı’nı vurdu. Daha önce sular altında olan alanlar yeniden tarım alanına dönüştü, sular altındaki ağaçlar, binalar yeniden ortaya çıktı.

İnşaatı tamamlandığından beri bir türlü %100 doluluğa ulaşamayan Beydağ Barajı’nda kurak geçen mevsimler sonrası boşalınca daha önce sular altında kalan alanlar yeniden tarlaya döndü.

Yaklaşık 6 yıl su salındı

1994 yılında temeli atılan ve Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğünce inşaatı 2007 yılında tamamlanarak su tutulmaya başlanan yaklaşık 250 milyon metreküp su kapasiteli Beydağ Barajı’nda 2009 yılından itibaren yaz mevsimlerinde sulama amacıyla Küçük Menderes Nehri yatağına su bırakılırken 2013 yılından bu yana sulama kanalları aracılığıyla Beydağ, Ödemiş ve Tire’de sulama hatları tamamlanan bölgelere de su sağlandı.

Geçen yıllar içerisinde mevsimlerin kurak gitmesi ile birlikte 12 ay boyunca su sağlayan Beydağ Barajı’ndaki sulama sezonu da giderek kısaldı. Ege Bölgesi’ndeki birçok baraj gibi su seviyesinin her yaz sonunda kritik seviyeye indiği barajdan bu yıl da üreticiler, kısıtlı bir dönemde yararlanabildi.

Küçük Menderes’ten yeterli su gelmedi

Beydağ Barajı’nın tek su kaynağı olan Küçük Menderes Nehri’nin yeterli yağışın olmadığı mevsimlerin etkisi başta olmak üzere nehri besleyen çayların üzerine inşa edilen göletlerle birlikte susuz kalması baraj gölünü de giderek küçülttü. Daha önce ovada bulunan yerleşim yerini Çiftlik ve Eğridere’nin bazı kesimlerini yutan baraj gölü neredeyse baraj gövdesine kadar çekildi. Daha önce sular altında olan bölümler 2016 yılından bu yana yeniden tarlaya dönüştü. Baraj sahasının bazı bölümleri, bölgedeki yoğun hayvancılık faaliyetleri nedeniyle yem bitkisi olarak ekilen mısırlarla kaplandı.

Tek umut kış mevsiminde

Bölge üreticisinin yıllardır en büyük yüklerinden biri olan sulama maliyetlerini aşağı çekmesi için yarım asırdan bu yana beklenen Beydağ Sulama Projesi’nin ana ögesi olan Beydağ Barajı için tek umut kış mevsiminin dağlarda karlı geçmesi oldu.

Küçük Menderes Sulama Birliği’ne üye olarak tarlalarına kadar uzanan hidrantlardan gelecek suyu bekleyen üreticiler yıllardır önemli kaynaklar harcanarak inşa edilen baraj ve sulama hatlarının bölgeye tam anlamıyla hizmet vermesinin en büyük dilekleri olduğunu ifade etti.

DSİ takviye için ihaleye çıkmıştı

Öte yandan Beydağ Barajı’ndaki su yetersizliğine çözüm arayan DSİ 2. Bölge Müdürlüğü de geçtiğimiz yıl “Beydağ Barajı’na ilave su temini” projesi için ihaleye çıktı. Taahhuthaber.com’un haberine göre 21 Aralık 2017 tarihinde 7 firmanın teklif sunduğu ihaleden yaklaşık 4 ay sonra sözleşme imzalandı.

6,7 milyon liralık proje için 7 Mart 2018 tarihinde sözleşme imzalanırken işe başlangıç tarihi 16 Mart 2018 olarak belirlendi. 450 günlük proje için bitiş tarihi 14 Haziran 2019 olarak öngörülürken bu projede gelinen nokta konusunda DSİ’den şimdiye dek bir açıklama yapılmadı.

Dudunun, Mutaflar, Tabakhane, Uzunoluk, Abuhayat ve Kanlı Deresi üzerine yapılacak olan 6 adet regülatör tesisi ile bu tesislerden toplanan suyun Beydağ Barajına aktarılmasını sağlayacak 9 adet iletim hattından oluşan proje ile Beydağ Barajı’na Küçük Menderes nehri dışında da su kaynağı oluşturulması hedefleniyor.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”