Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Tire’de müze ziyaretçilerin ilgi odağı

Tire’de müze ziyaretçilerin ilgi odağı
Tire’de müze ziyaretçilerin ilgi odağı Küçük Menderes
Bu içerik 423 kez okundu.
Advert

Tire Belediyesi ve bağışçıların desteğiyle kurulan Tire Kent Müzesi ziyaretçilerin ilgisini çekmeye devam ediyor. Açıldığı 2014 yılından bu yana her yıl artan ziyaretçi sayısıyla dikkati çeken Tire Kent Müzesi’ni yılda ortalama 150 bin kişinin ziyaret ettiği belirtildi.

Yıllık ortalama 150 bin ziyaretçi

 Tire Kent Müzesi Müdürü Edip Adanalı müzenin Tire ekonomisine yaptığı katkıya dikkat çekerek şunları söyledi: “Açıldığı günden bu yana yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktası haline gelen Kent Müzesi’nde Tire’ye özgü el sanatlarından tarihi Beledi dokuması, keçecilik, yorgancılık, semercilik, saraçlık, nalın ve körüklü çizme yapımı haftanın belirli günlerinde ustalarıyla birlikte hayat buluyor. 3 yıl önce açılan Tire Kent Müzesi’ni bu güne kadar toplamda 505 bin kişi ziyaret etti. Bu rakam, Tire Kent Müzesi’ni yıllık ortalama 150 bin turistin ziyaret ettiğini gösteriyor. Ziyaretçi rakamı ve gösterilen ilgiden son derece memnun olduğumuzu bir kez daha ifade etmek istiyorum. Türkiye’de bu güne kadar en fazla ziyaretçi kabul eden müze olduk.”

Yabancı turist çekme çalışmaları

Müzeye yabancı turist çekme çalışmaları yaptıklarını ifade eden Adanalı; “Tire Kent Müzesi aynı zamanda ilçeye daha fazla yabancı turist gelmesini de sağladı. Çünkü müze olarak tur şirketleriyle anlaşmalar yaptık ve 2 yılda 78 bin yabancı turisti ilçemize getirdik. Bu hem Tiremiz için hem de bölgemiz için büyük bir gelişme. Tire, yaptığı bu turizm hareketleriyle birlikte önümüzdeki yıllarda turizm için bir çekim merkezi haline gelecek. Bu performansla devam edebilirsek Şirince ve Safranbolu gibi turizm merkezlerini geçeceğimize inanıyoruz. Şu an ilçe genelinde yapılan restorasyon çalışmaları da çabalarımıza ciddi katkı sağlıyor ve gelecek için bize umut veriyor” dedi.

Nostaljik ve tarihi değerler

Tire Kent Müzesinin TRT Haber başta olmak üzere ulusal yayın kuruluşlarında da sık sık gündeme geldiğini dile getiren Tire Kent Müzesi Müdürü Edip Adanalı yaşanan hareketliliğin 2019’da de devam edeceği kanaatini paylaştı. Bağışçıların da katkılarıyla nostaljik konuları ve tarihi değerleri öne çıkaran sergiler açmayı hedeflediklerini söyleyen Adanalı, sergi konularımızla yine ulusal medyanın gündeminde olmaya gayret edeceklerini dile getirdi.

Turgay Konuralp

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”