Advert
Advert
Advert

Kan bağışçıları madalyayı hak etti

Kan bağışçıları madalyayı hak etti
Kan bağışçıları madalyayı hak etti Küçük Menderes
Bu içerik 537 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te kan bağışçılarına ödüller dağıtıldı. Kızılay Ödemiş Şubesi tarafından düzenlenen bir organizasyonda bir araya gelen bağışçılara Kızılay tarafından duyarlılık ödülleri verildi. Ödemiş Saray Salonda yapılan Gönüllü Kan Bağışçıları Ödülleri etkinliğine Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Kiraz Kaymakamı Emin Kaymak,  Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kundak,  Ödemiş Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi,  Türk Kızılay’ı Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, Ödemiş Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Ömer Koçak ile kamu kurum temsilcileri, bölgedeki STK’ların temsilcileri ve bağışçılar katıldı.

“Düzenli kan bağışını teşvik etmek”

Ödemiş’te ve Küçük Menderes Havzasında vatandaşların kan bağışı konusunda duyarlı olduğunu vurgulayan Türk Kızılay’ı Ödemiş Şube Başkanı Rıfat Boyacıoğlu, “Türk Kızılay’ı dünyada en yaygın, en etkin, en güçlü organizasyon yapısına sahip sivil toplum örgütüdür. Halk sağlığı ile yakından ilgilenen bir kurum olarak, Türk Kızılay’ı Türkiye’de Kan Hizmetlerini kurup, geliştirip bu görevi üstlenmiştir. Hepimiz burada düzenli kan bağışını teşvik etmek ve kan bağışının önemini vurgulamak için toplandık. Bugün burada kan bağışçısı arkadaşlarımız madalya ve plaketlerini alacaklar. İçinde olmaktan mutlu olduğum ve severek yaptığım Ödemiş Şube Başkanlığı görevimde bana özveriyle destek olan Yönetim Kurulu arkadaşlarıma da plaket takdim edeceğiz” dedi.

Kan merkezlerinin kurulması güvenirliği arttırdı

Ödemiş’te kurulan Kızılay Kan merkezinin bölgede önemli çalışmalar yaptığını dile getiren Türk Kızılay’ı Ege Bölge Müdürü Dr. Gökay Gök, “ Ödemiş’e gelmekten dolayı çok mutluyum, iyi ki zamanında Türk Kızılay’ı Kan Merkezi Ödemiş Şubesini kurmuşlar. Biz İzmir’de Küçük Menderes’te bulunan kan bağışçılarına düzenli olarak ulaşabilmek imkânına Ödemiş Kan Bağışı Merkezi sayesinde kavuştuk. Bu ülkede ilk kan merkezini 2005 yılında Kızılay kurdu. Eskiden böyle bir sistem kurulamadığı için hastaneler kendi kan merkezlerini kurmaya yöneldi. Hasta yakınları kendi hastasının kan ihtiyacını temin etmeye çalıştı” diyerek geline noktayı şöyle anlattı:

Her kan bir fidan

“Türk Kızılayı Sağlık Bakanlığı adına sistemli, hijyenik ve güvenilir kan merkezleri oluşturmaya başladı. Bu sistemi ayakta tutacak olanlar da gönüllü, bilinçli ve düzenli bağışçılarımızdır.  Sadece yardımlaşma duygusuyla düzenli kan bağışı yaparak, sizin adınıza bir hayır kurumu olan, uluslararası bir kuruluş olan, kamu yararına bir dernek olan Türk Kızılay’ı sizin değerli emanetiniz olan kanları alıyor. Ve böylece tanımadığınız kişilerin hayatını kurtarıyorsunuz. Ve her bağışladığınız kanla Orman Bakanlığımızla yaptığımız protokol gereği topraklarımıza bir adet fidan dikiliyor. Ve böylece en değerli hayırlardan birini işliyorsunuz.”

Konuşmaların ardından Ödemiş’teki kan bağışçılarına ödülleri verildi. 45 ünite ve üzeri kan bağışı yapanlara plaket, 35-45 ünite arası kan bağışı yapanlara altın madalya, 25-35 ünite arası kan bağışı yapanlara gümüş madalya, 10-25 ünite arası kan bağışı yapanlara bronz madalyaları takdim edildi. 

Turgay Konuralp

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı