Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Beydağ Kalesi için altın imza

Beydağ Kalesi için altın imza
Beydağ Kalesi için altın imza Küçük Menderes
Bu içerik 512 kez okundu.
Advert

Beydağ’da yapılan kazılarla bölge tarihine yeniden ışık tutan Beydağ Kalesi’ni ayağa kaldırmak üzere hazırlanan proje için Beydağ Belediyesi ile İzmir Kalkınma Ajansı (İZ-KA) arasında imzalar atıldı.

2009 yılından itibaren Ödemiş Müzesi denetiminde Beydağ Belediyesi’nin destekleriyle yapılan kazılarla Roma ve Bizans döneminin iç içe geçmiş izlerine rastlanan ve bölge tarihinin yeniden şekillenmesinde pay sahibi olan Beydağ Kalesi, İZKA destekli projeyle yeniden hayat bulacak. İZKA’nın 2017 yılı “Kültür Varlıklarının Korunması ve Yaşatılması Mali Destek Programı” kapsamında desteğe layık görülen “Beydağ Kalesi Uyanıyor” adlı proje için Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk ile İZKA Genel Sekreteri Mehmet Yavuz ilk imzayı attı.

İZKA’dan Beydağ’a 1,5 milyon liralık hibe

Yaklaşık 3 milyon lira maliyeti olan “Beydağ Kalesi Uyanıyor” adlı proje Beydağ Kalesi’nin onarımı, çevre düzenlemesi ve yıkılmış eski Beydağ Hükümet Konağı binasının tekrar ayağa kaldırılmasını ve Kent Müzesi olarak hizmete sunulmasından oluşuyor. Maliyetinin 1,5 milyon liralık bölümü İZKA tarafından karşılanacak Beydağ Belediyesi’ne ait projeyle ilgili protokolü geçtiğimiz günlerde İzmir’de imzalayan Beydağ Belediye Başkanı Vasfi Şentürk, maliyetle ilgili farklı kurumların da destek verebileceğini belirterek proje sonunda Beydağ Kalesi’nin bölge turizmine kazandırılacağını ve Beydağ’ın çehresini değiştirecek çalışmalardan biri olacağını söyledi.

Beydağ Belediyesi’nin Beydağ Kalesi ile ilgili projesi ayrıca Sosyal Demokrat Belediyeler Derneği (SODEM) tarafından ikinci kez düzenlenen “Yerel Yönetim Ödülleri” kapsamında geçtiğimiz günlerde ödüllendirilmişti. 

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”