Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

İdari kararla ad ve soyadlarını değiştirdiler!

İdari kararla ad ve soyadlarını değiştirdiler!
İdari kararla ad ve soyadlarını değiştirdiler! Küçük Menderes
Bu içerik 515 kez okundu.
Advert

Tire’de ad ve soyadlarında imla hatası olan ve soyadları, kanundaki şartlara uygun olmayan vatandaşların isim ve soy isimleri talepleri doğrultusunda Tire Kaymakamlığınca idari kararla değiştirildi.

Tire’de Kaymakam Dr. Hasan Tanrıseven başkanlığında düzenlenen İlçe İdare Kurulu Toplantısı Kaymakamlık Toplantı Salonunda gerçekleşti. Tire Kaymakamlığının Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü’nün, geçen yıl Aralık ayından itibaren başlattığı mahkeme kararı aranmaksızın bir kereye mahsus ad ve soyadı değişikliği yapılabilmesine olanak sağlayan uygulamasına ilçemizden vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

5490 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanunu kapsamında, ad ve soyadlarında gülünç, komik, küçük düşürücü, anlam ifade etmeyen ve imla hataları olan vatandaşların, talepleri doğrultusunda “Şik” olan Soyadı “Şık” olarak, “Kedioğlu” olan Soyadı “Kadıoğlu”  olarak, “Kıllıbacak” olan Soyadı “Mercan” olarak, “Mayır” olan Adı “Mahir” olarak, ”Tuçe” olan Adı ”Tuğçe” olarak komisyon kararı ile değiştirildi.

Uygulama 2019 sonuna kadar

Ad ve soyadlarındaki yazım yanlışlarını değiştirmek isteyenler ilçe nüfus müdürlüğümüze müracaat edebilirler. Yerleşim yeri dışındaki nüfus müdürlüklerine yapılan müracaatlar ise kabul edilmiyor.

Uygulama sayesinde, mahkemelerin üzerindeki isim ve soyadının düzeltilmesine yönelik iş yükü azaltıldığı gibi bürokratik süreçler de kısaltılmış olacak.

Mahkeme kararına gerek yok

Tire Kaymakamı Dr. Hasan Tanrıseven, yeni yasal düzenleme ile vatandaşların mahkemeye başvurmadan idari kararlar ad ve soyadlarını değiştirebileceğini belirtti. Tanrıseven, ad ve soyadındaki yazım ve imla yanlışları ile kanundaki şartları taşıyan soyadlarının, İl ve İlçe İdare Kurulu kararıyla bir kereye mahsus, mahkeme kararı aranmaksızın değiştirilebilmesine olanak sağlayan uygulamanın 2019 yılı sonuna kadar devam edeceğini belirtti.

Bilgehan Sakıcı

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”