Advert
Advert
Advert

Binlerce araç dağ yollarında

DERİN UÇURUMLAR VE KESKİN VİRAJLAR

Binlerce araç dağ yollarında
Binlerce araç dağ yollarında Küçük Menderes
Bu içerik 1420 kez okundu.
Advert

Etrafı dağlarla Küçük Menderes havzasının coğrafi yapısı ana ulaşım yollarına erişmeyi de zorlaştırıyor. Karayolları Genel Müdürlüğü verilerine göre her gün binlerce araç Ödemiş, Tire, Kiraz ve Beydağ’daki dağ yollarını aşarak ana yollara inmeye çalışıyor. Aydın Dağları ve Bozdağlar’daki zorlu parkurlar bölgenin yıllardır hayallerinden olan tünel projelerine olan ihtiyacı da gözler önüne seriyor.

Salihli karayolunda günde 6600 araç

Karayolları Genel Müdürlüğü’nün 2016 yılında çıkardığı istatistiklere göre Ödemiş’ten Bozdağ üzerinden Salihli’ye uzanan karayolunu günde ortalama 6600 araç kat ediyor. Kış aylarında kar nedeniyle yoğun bir mücadelenin yaşandığı güzergâh son yıllarda artan süt hayvancılığı nedeniyle başta süt tankerleri olmak üzere ağır vasıtaların da Ankara ve İstanbul yollarına erişimi için sıkça tercih ettiği bir güzergâh oluyor. Ödemiş-Bozdağ-Salihli karayolunu kullanan araçların %10’unu ağır vasıtalar oluşturuyor. Dar oluşu, heyelan tehlikesi taşıyan noktaları, derin uçurumların kıyısındaki keskin virajlarıyla geçişe fazla imkân vermeyen Ödemiş-Salihli karayolu dönem dönem turizm faaliyetleriyle daha da yoğunlaşabiliyor.

En yoğun güzergâh Sarıgöl-Alaşehir karayolu

Ödemiş ve çevre ilçelerini Denizli ve Antalya yönlerine bağlayan güzergâhlardan biri olan Kiraz-Sarıgöl-Alaşehir karayolunu günde ortalama 7300 araç tercih ediyor. Bu araçların %11’ini ağır vasıtalar oluşturuyor. Bir kısmı Torbalı-Ödemiş-Kiraz bölünmüş yol projesi kapsamında bölünmüş yol haline gelecek olan bu güzergâh da dağların arasında zorlu bir coğrafyada ilerliyor.

Denizli ve Antalya yönüne ulaşımda tercih edilen bir diğer güzergâh olan Beydağ-Nazilli karayolunun günlük araç yükü de ortalama 3000 araca yaklaşıyor. Beydağ’da Çamlık mahallesinden itibaren yokuşları ve bol bol virajlarıyla bilinen Beydağ-Nazilli karayolunun Aksu Mahallesi’ndeki bölümü de daha düz bir coğrafyada ilerlemesine rağmen yerleşim yerlerinden geçmesi nedeniyle yolculuk süresini uzatıyor.

Köşk karayolu zorluyor

Ödemiş’ten Aydın ve Muğla yönlerine gidecek sürücülerin en zorlu parkurlarından birini Ödemiş-Hamamköy-Köşk karayolu oluşturuyor. 2016 yılı verilerine göre Köşk karayolunu da günde ortalama 3700 araç tercih ediyor. Bu karayolunun Ovakent’e kadar olan bölümü Ödemiş’in ana ulaşım hatlarından olması sebebiyle her geçen yıl daha yoğunlaşıyor. Karayolunun Çayır Mahallesi’nden sonra Aydın sınırları içerisinde bölümünün hem dar, hem virajlı hem de heyelan açısından tehlikeli olması sürücüleri oldukça zorluyor. Geçtiğimiz yıllarda tünel projesiyle de gündemde olan güzergâh 64 kilometre uzunluğunda olmasına karşın sarp dağların arasından geçmesi tıpkı diğer güzergâhlarda olduğu gibi yolculukların süresini uzatıyor.

Dağları aşan bir diğer güzergâh olan Tire-İncirliova karayolunu da günde ortalama 1700’e yakın araç kullanıyor. İncirliova Barajı’nın inşası sonrası güzergâhı kısmen değişen bu karayolunda da zaman zaman heyelan sorunu yaşanıyor. Zorlu kış koşulları da bu güzergâhta ulaşımı etkileyebiliyor. Ödemiş, Tire, Kiraz ve Beydağ’dan çevre il ve ilçelere uzanan bu zorlu yollarda zaman zaman çok acı kazalar da yaşanabiliyor.

Tünel yıllardır bekleniyor

Coğrafyanın oldukça zorlu oluşu ve bölgedeki yoğun tarımsal üretim nedeniyle tek çözüm olarak görülen ve Küçük Menderes havzasının hayallerinden biri olarak nitelenen “tünel projeleri” zaman zaman gündeme gelse de şu ana dek somut bir adım atılamadı. 3. Uluslararası Karayolları, Köprüler ve Tüneller Fuarı’nda deklare edilen bilgilere göre Karayolları Genel Müdürlüğünce yurt genelinde 2023 yılına kadar 330 kilometre uzunluğunda toplam 238 adet tünelin yapımı planlanırken bu tünellerin arasında Ödemiş’i Salihli’ye ya da Aydın’a bağlayabilecek tünellerin bulunup bulunmadığı ise yanıt bekleyen sorular arasında yer alıyor.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden