Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Güz patatesinde ilk hasat yeni umutlarla

Güz patatesinde ilk hasat yeni umutlarla
Güz patatesinde ilk hasat yeni umutlarla Küçük Menderes
Bu içerik 543 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes tarımının lokomotif ürünlerinden patateste ilk güz hasadı yapıldı. Maliyetlerin dönüm başı 2 bin lirayı bulduğu üründe üreticiler sezonu toprak altında kilo başı 1 lira 40 kuruştan açtı.

Ödemiş ve çevresinde patates eken üreticiler, güz patatesi için tarlalara inmeye başladı. Erkenci hasadı yapan üretici Özgür Deveci, Beydağ yakınlarındaki tarlada bölgedeki ilk sökümü yaparken dönüm başı yaklaşık 5 ton verim aldıklarını söyledi. Deveci, ilk ürünün kilo başı 1 lira 40 kuruştan alındığını ifade ederken fiyatın Toptancı Hallerinin ürün çekmeye başlaması ile gerçek seviyesini bulacağını kaydetti.

“Maliyetler arttı”

Patates hasadında yıllarca hüsran toplayan üreticinin daha da artan maliyetlerle ekim yapmaktan çekindiğini ve daha çok tüccarlarla anlaşmalı ekim yapılabildiğini anlatan üretici Özgür Deveci, “Şu anda mazotuyla, gübresiyle, ilacıyla, işçiliğiyle güz patatesinin dönüm başı maliyeti 2 bin liraya ulaştı. Üretici zaten yıllardır zararda. Bu yaz için doğru düzgün ekim olamadığından ürün de az oldu, fiyatlar bu sayede yükseldi. Güz patatesi için ekim daha çok yapıldı.

“Halcilerle anlaşarak ekim yapıldı”

Şu anda Ödemiş Ovasında ve çevresinde ekimi yapılan güz patatesinin birçoğu Halcilerle anlaşma yapılarak ortak ekilmiş ürünler. Köylü üreticimizin eskisi gibi üretim gücü yok. Bunun sebebi de yıllarca zarar edilmesi ve bu yılaşırı derecede artan maliyetlerdir. Denizli’den, Manisa’dan ve İzmir’den birçok hal esnafının Ödemiş’te üreticiyle ortak ekili ürünü var. Başka türlü köylünün üretim yapması çok zor.

“Dönüm başı 4-5 ton verim olursa kazanç olur”

Biz bölgedeki ilk güz patatesini söktük. Dönüm başı 5 tona yakın bir verim var. Bu çok güzel. Ürünümüz de kaliteli. İlk ürünü toprak altı 1 lira 40 kuruştan verdik. Ama piyasa bir denge bulacaktır haller ürün çekmeye başlayınca. Benim öngörüm üreticimiz dönümde 4-5 ton arası verim yakalarsa ve fiyatta 1 lira 10 kuruş-1 lira 25 kuruş bandında olursa kazanır. Çuvallıda da piyasa kilo başı 1,5 lira-1 lira 75 kuruş civarı seyreder. Bu fiyatların altına inerse ve verim de yetersiz olursa üreticimiz yine hüsran yaşar. Bu sezon hava sıcaklıklarının da bir parça etkisi oldu. Güz patatesi temenni ederiz ki bölgemizde bereketli geçsin, üreticimiz kazansın” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”