Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Birgi'de “UNESCO” bekleyişi!

Birgi'de “UNESCO” bekleyişi!
Birgi'de “UNESCO” bekleyişi! Küçük Menderes
Bu içerik 518 kez okundu.
Advert

İzmir’in Ödemiş ilçesine bağlı Birgi Mahallesi Dünya Kültür Mirası kalıcı listesine girmeyi bekliyor.

Geleneksel mimarisi ile günümüze kadar korunmuş ender yerleşim yerlerinden birisi olan Birgi, UNESCO kalıcı listesine girmeyi bekliyor. Konakları, camileri, türbeleri, medreseleri, hamamları ve birçok eseriyle, beylikler döneminden başlayıp günümüze kadar ulaşmış çok sayıda tescilli yapıya sahip olan kent, 2012 yılında Unesco’nun geçici listesine girmeye hak kazanmış ancak kalıcı listeye hala girememiştir. Birgi Belediyesi döneminde Dünya Kültür Mirası geçici listesine alınan Birgi, özellikle geleneksel mimari dokuyu en iyi biçimde yansıtan iki mimari yapısı olan tarihi Çakırağa Konağı ve Aydınoğlu Mehmet Bey Camii ile Dünya Kültür Mirası kalıcı listesini girmeyi hak ediyor. Birgi Belediyesi’nin kapanması ile birlikte Ödemiş Belediyesinin takibine geçen Birgi’nin UNESCO yolculuğu 8 yıldır devam ediyor.

UNESCO Dünya Mirası Listesi

UNESCO 17. Genel Konferansı, 17 Ekim-21 Kasım 1972 tarihleri arasında Paris’te toplanmış ve 16 Kasım 1972 tarihinde “Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunmasına Dair Sözleşme”yi kabul etmiş. Türkiye Sözleşmeye 14.04.1982 tarih ve 2658 sayılı Kanunla taraf olma kararı almış, Kanun Bakanlar Kurulu tarafından 23.05.1982 tarih ve 8/4788 sayılı Kararla onaylanmış ve 14.02.1983 tarih ve 17959 sayılı Resmî Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girmiştir. Gerekli belgelerin UNESCO Genel Merkezi’ne sunulmasıyla Türkiye Sözleşmeye 16.03.1983 tarihinde resmen taraf olmuş. 1972 Dünya Kültürel ve Doğal Mirasının Korunması Sözleşmesi’ne göre oluşturulan ve Dünya Mirası Komitesi (DMK) tarafından belirlenen Dünya Mirası Listesi'nde Dünya Miras Alanı olarak ilan edilen 1092 miras yer almakta. Bunlardan 845’i kültürel, 209’u doğal ve 38’i karma (doğal ve kültürel) mirasları. Türkiye’nin bu listede 16’sı kültürel, 2’si karma olmak üzere 18 miras alanı bulunmakta.

UNESCO Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Geçici Listesi

UNESCO’nun 1972 yılında kabul ettiği Dünya Kültürel ve Doğal Mirasın Korunmasına Dair Sözleşmeye bağlı olarak oluşturulan Dünya Kültürel ve Doğal Mirası Listesinde 2018 yılında Bahreyn’in başkanlığı ve ev sahipliğinde Manama’da gerçekleştirilen Dünya Mirası Komitesi 42. Oturumunda kabul edilen miraslarla birlikte 1092 miras yer almakta. Bunlardan 845’i kültürel, 209’u doğal ve 38’i karma (doğal ve kültürel) miraslardır. Türkiye’nin söz konusu listede 16’sı kültürel, 2’si karma olmak üzere 18 miras alanı bulunmakta.

Dünya Miras Komitesi tarafından UNESCO Dünya Mirası Listesine alınan bu mirasların yanı sıra bir de bu listeye önerilmesi öngörülen ancak henüz adaylık süreçleri tamamlanmayan miraslardan oluşan Geçici Liste bulunmakta. Geçici Liste Üye Devletler için ulusal bir envanter niteliğinde olup, asıl listeye başvurulacak olan alanlar bu listeden seçilerek belirlenmekte. UNESCO’nun Dünya Mirası Geçici Listesi’nde 177 Taraf Devletin 1697 mirası yer almakta. Türkiye’nin Geçici Listede ilki 1994 yılında sunulan ve son olarak 2018 yılında güncellenen şekliyle 73 kültürel, 2 karma ve 2 doğal olmak üzere toplam 77 mirası bulunmaktadır.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”