Advert
Advert
Advert

Bademli’de yol sevinci

Bademli’de yol sevinci
Bademli’de yol sevinci Küçük Menderes
Bu içerik 783 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in Bademli Mahallesi yakınlarındaki Ayçukuru Yayla yolu asfaltlandı. Yolun asfaltlanması bölge sakinleri ve üreticiler arasında sevinç yarattı.

İzmir Büyükşehir Belediyesi ekipleri tarafından yapılan asfalt çalışması, bölgenin verimli tarımsal alanı açısından büyük önem arz ediyor. Tarımsal ürünlerini işlemek, taşımak ve pazarlamak açısından üreticilere büyük sıkıntılar yaratan yolun iyileştirilmesiyle çiftçiler üretim yolu nefesi aldı.

Aydın’a kolay geçiş

“Ayçukuru yaylasından Küre gediğine Mendegüme-Aydın karayolu bağlantısı da sağlanmış oldu” diyen Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kundak patika yoldan bugüne uzanan yolun hikâyesini ve yasal mevzuata göre süreçte yer alan kamu kurumlarının rolünü anlattı.

Kundak şunları söyledi: “Bademli Ayçukuru Yaylamızda üretim yapmakta olan vatandaşlarımız eskiden beri üretmiş oldukları ürünlerini hasat dönemlerinde satış için Bademli ’ye patika yollardan at ve eşeksırtında taşıyordu. Kendileri de yaya olarak gider dönerdi.  Bu zorlukların giderilmesi için 1974-1976yıllarında yörede arazisi bulunan vatandaşlarımız dönemin belediye başkanın önderliğinde imece usulü parasal katkı koyarak, şahıs dozeri vasıtası ile yol açılarak hizmete girmişti. Arazi üretim yolu olarak hizmet vermekte olan yolumuz 2000-2003 yıllarında dönemin belediye başkanının müracaatı üzerine İl Özel İdaresi Müdürlüğü araçlarıyla bazı noktalarda güzergâh değişikliği yapılmıştı. Bu güzergâh değişikliğiyle Ayçukuru Yaylasından Küre gediğine yani Mendegüme-Aydın Karayoluna bağlantısı yapılmıştı.”

Patikadan asfalt yolculuğa uzanan hikaye

Yolun bakım ve iyileştirme çalışmalarının sağlayacağı faydalar hakkında konuşan Bademli’nin eski belediye başkanı ve Ödemiş Belediye Başkan Yardımcısı Selahattin Kundak, “Yolun standartlara uygun olarak üreticilerimizin daha iyi şekilde ulaşımının sağlanması için 2004 yılından sonra, benim belediye başkanlığım döneminde yazılı taleplerimiz olmuştu. Bu talepler uyarınca yolumuz İzmir İl Özel İdaresi hizmet alanı içerisine alındı ve proje baştan sona genişletilip köprü, menfez gibi sanat yapıları yapılması hususunda İl Genel Meclisi tarafından gerekli karar alındı. İl daimi encümeni kararları ile gereken inşaatları da yapılmıştır. Yol, asfaltlanması için İl Özel İdaresi tarafından alt yapısı için Bademli çayından çakıl ve moloz malzemesi serilmiş, asfaltlamaya hazır hale gelmiştir. 6360 sayılı kanun gereği belde belediyeleri ile birlikte İl Özel İdare Müdürlüğü de kapatılınca yolumuzun bundan sonraki genel bakım, yapım ve asfaltlanması yasa hükümleri uyarınca İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanlığımızın hizmet alanı içine alınmıştır” dedi.

Çok insanın emeği var

Selahattin Kundak, “2014-2018 döneminde yolun kış ve bahar aylarında genel bakım ve tamiratı Ödemiş belediyemizin greyder ve iş makinaları tarafından yapılmıştır. Bu yaz döneminde İzmir Büyükşehir Belediyesi yol yapım ve asfaltlama programı gereğince ihalesi yapılan yolumuzun tekrar alt yapı dolgu temel malzemesini yapmış,  Kurban bayramı öncesi asfaltlama ön çalışmaları tamamlanmış, geçen haftalar içinde yağlama ve asfaltlama bitirilerek hizmete açılmıştır. Ben şahsım ve mahalle halkımız adına yolumuzun ilk yapılmasından bugüne emekleri geçen, parasal katkı yapan üretici halkımıza, dönemin Belediye Başkanı Mustafa Başer’e, Çiftçi Malları Koruma Teşkilatımıza, yolumuzun güzergâh değişikliğini ve Ayçukuru’ndan Küre gediğine kadar açılmasını sağlayan dönemin Belediye Başkanı Selçuk Bilgi’ye, 2014-2018 döneminde yolun genel bakım onarım hizmetlerini yapan Ödemiş Belediye Başkanımız Mahmut Badem’e, bu yıl alt yapı ve asfaltlamasını yaptıran İzmir Büyük Şehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na, ilgilenen bürokrat ve ekibine, yolumuzu itina ve özenle asfaltlayan müteahhit firmaya ve çalışanlarına, Bademli muhtarımız Ahmet Baş’a ve emekleri geçen herkese ayrı ayrı teşekkür ediyorum, şükranlarımı sunuyorum. Çünkü bu yol Bademli ve üreticilerimiz için büyük anlam taşıyor. Hayırlı uğurlu olsun. Artık bundan sonraki yıllarda üreticimiz yazın toz, kışın çamur görmeden ürünlerini ve ulaşımlarını rahat bir şekilde yapacaktır. Herkesten Allah razı olsun” dedi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı