Advert
Advert
Advert

BAYRAM COŞKUSU SARAÇOĞLU’NDA YAŞANDI

“Yaşasın Türk milleti, yaşasın Cumhuriyet”

BAYRAM COŞKUSU SARAÇOĞLU’NDA YAŞANDI
BAYRAM COŞKUSU SARAÇOĞLU’NDA YAŞANDI Küçük Menderes
Bu içerik 477 kez okundu.
Advert

Türkiye Cumhuriyeti’nin 95. yılı tüm yurtta olduğu gibi Ödemiş’te de resmi törenlerle kutlandı. Pazar günü çelenk sunma töreniyle başlayan resmi program dün tebriklerin kabulü ve Saraçoğlu Stadı’ndaki coşkulu törenlerle devam etti.

Sabah saatlerinde Kaymakamlık makamında tebriklerin kabulünün ardından kutlamalara Saraçoğlu Stadı ev sahipliği yaptı. Ödemişlilerin Ulus Tribünü’nü doldurduğu Cumhuriyet Bayramı kutlamalarına Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu, Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, Ödemiş Cumhuriyet Başsavcıvekili Yavuz Çiftçi, Ödemiş Adalet Komisyonu başkanı Dr. Mert Gümüşay, Ödemiş Askerlik Şubesi Başkanı Personel Asteğmen Umur Kılıç, Ödemiş İlçe Emniyet Müdürü Fatih Kiremitçi, Ödemiş İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı Hüsnü Korkmaz ile çeşitli kamu kurumlarının amirleri ve siyasi partilerin ilçe başkanları katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan kutlama programında Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu ve Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem, halkın ve öğrencilerin Cumhuriyet Bayramı’nı kutladı.

Ödemiş Kaymakamı Kasım Fikret Dayıoğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmayı yaparak, “Ödemişliler bugün hep birlikte milletçe kenetlenmiş olarak cumhuriyetimizin kuruluşunun 95. yıl dönümünü kutlamanın gurur ve coşkusu içindeyiz. Bu coşkuyu burada sizlerle beraber yaşamanın sevinç ve mutluluğu içindeyim. İnşallah daha nice 29 Ekimleri aynı gurur ve coşkuyla kutlamaya devam edeceğiz. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyet’i 1925 yılında şu sözlerle ifade etmiştir: ‘Bugünkü hükümetimiz devlet teşkilatımız doğrudan doğruya milletin kendi kendine bir devlet teşkilatı ve hükümettir ki onun ismi Cumhuriyettir artık hükümet ile millet arasında mazideki ayrılık kalmamıştır. Hükümet millettir ve millet hükümettir. Artık hükümetle hükümet mensupları kendilerinin milletten ayrı ayrı olmadıklarını ve milletin efendi olduğunu tamamen anlamışlardır’ Cumhuriyet demek demokrasi seçimiyle ülkeyi yönetmektir” diye konuştu.

“İlelebet yaşayacaktır”

Dayıoğlu şöyle devam etti: “Cumhuriyetimiz kuruluşundan bugüne kadar millet egemenliğine inanmayan ve güvenmeyen gücünü dış milatlar ve onların yerli işbirlikçisi hainlerden alan bir kısım saldırganlar tarafından yok edilmek istenmiş ancak her teşebbüsün ardından milletimiz daha da güçlü bir şekilde kenetlenerek demokrasimize sahip çıkmışlardır. Milli şair ve fikir adamımız Mehmet Akif Ersoy’un ‘Tek dişi kalmış canavar’ olarak tanımladığı kendinden başka medeniyetleri yok sayan düşünce ve anlayışların yaşadığımız bölge ve ülkemize yönelik bölücü ve yıkıcı faaliyetleri sizleri asla karamsarlığa götürmesin kadim medeniyet ve kültürümüzün temelleri çok sağlam ve güçlüdür. Vatanımızın her karış toprağı şehit ve gazilerimizin mübarek kanları ile sulanmış olup kutsal vatan topraklarında yapılacak her türlü operasyona karşı çıkacak güç ve karalılıkta asil bir milletimiz olduğu asla unutulmamalıdır. Bizlere düşen görev zor ve sıkıntılı günlerde birlik ve beraberliğimizi daha da pekiştirecek şekilde birbirimizle kucaklaşmak düşman ve hainlere karşı tek bir yumruk gibi sıkılmaktır. Büyük Atatürk’ün ‘Benim naçiz vücudum bir gün elbet toprak olacaktır. Fakat Türkiye Cumhuriyeti ilelebet yaşayacaktır’ şeklindeki muhteşem ifadesini asla akıldan çıkarmadan bizlere ve özellikle gençlere emanet ettiği Cumhuriyetimizi ve kuruluşumuzun 95. Yılını bir kez daha kutlarken başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk ve yakın çalışma arkadaşları silah arkadaşları Cumhuriyetin kurulmasında ve korunması uğrunda canlarını feda etmiş tüm şehitlerimizi rahmetle gazilerimizi şükranla anıyorum. Yaşasın Türk milleti, yaşasın Cumhuriyet”.

Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem de 29 Ekim mesajında “Cumhuriyet; işgalin, yokluğun, yıkılmışlığın ardından yok olmak üzereyken aziz milletimizin köklerinden aldığı güç ve inançla yeniden doğmasıdır. Cumhuriyetimizin sonsuza kadar yaşatılması hepimizin vazgeçilmez ortak sorumluluğudur.  Başta Gazi Önder Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm silah arkadaşları ve Türk Milleti'nin omuz omuza verdiği Kurtuluş Savaşı sonrasında elde edilen bu büyük zaferi, ülkemizi ve Cumhuriyetimizi hep beraber korumalıyız. Bu anlamlı günde Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere,  İstiklal mücadelemizin bütün kahramanlarını, eşsiz fedakârlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen bütün şehitlerimizi rahmetle; kahraman gazilerimizi de şükranla anıyorum. 95 yıl önce kurulan Cumhuriyetimizin kazanımlarını, barış ve kardeşlik içinde sonsuza dek yaşayalım, yaşatalım. 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız  kutlu olsun” dedi.

Dayıoğlu’nun konuşması sonrası öğrenciler de günün anlam ve önemine yönelik kompozisyon ve şiirlerini okudu. Ödemiş Ortaokulu ile Ödemiş Halk Eğitimi Merkezi’nin halkoyunları gösterisi ile devam eden programda ilk ve orta dereceli okullar arasında düzenlenen şiir ve kompozisyon yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri protokol üyelerince verildi. Tören bando eşliğinde resmigeçitle son buldu.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı