Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Kadifakale’deki değişim gözler önüne serildi

Kadifakale’deki değişim gözler önüne serildi
Kadifakale’deki değişim gözler önüne serildi Küçük Menderes
Bu içerik 375 kez okundu.
Advert

İzmir'in tarihi simgesi Kadifekale'nin 10 yıl önceki fotoğrafı ile aynı açıdan çekilen 2018 tarihli fotoğraf karesi, kalenin bulunduğu bölgenin yaşadığı dönüşümü gözler önüne serdi. Geçmişte çevresi gecekondularla kaplı olan Kadifekale'yi, şimdi büyük emeklerle yeşertilmeye çalışılan binlerce fidan çevreliyor.

Kalenin silüeti ortaya çıktı

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu'nun imza projelerinden biri olan Kadifekale'deki dönüşüm afet riski altındaki 2 binden fazla sağlıksız binanın yıkılıp yerine kent ormanı kurulmasıyla yaşandı. Yaklaşık 20 bin kişinin rızasıyla yapılan dönüşüm projesinde karşılıklı yarar ilişkisi üzerinden anlaşma sağlandı. Belediye, bu projeyle kente yaklaşık 500 bin metrekare yeşil alan kazandırdı. Çarpık yapılarla kaplı bölgenin bugünkü durumuna ulaşması için 500 milyon TL harcandı. Yıkımların ardından Kadifekale'nin güney ve güneybatı silüeti ortaya çıkarıldı

Bakanlar Kurulu kararıyla "Afete Maruz Bölge" ilan edilen Kadifekale'de, İzmir Büyükşehir Belediyesi bugüne dek Türkiye'de uygulanmayan, kendi geliştirdiği bir modele dayanan bir projeye imza attı.  Heyelan bölgesindeki konutlarda oturan vatandaşlarla tek tek görüşmeler yapan Büyükşehir Belediyesi, uzlaşma sonucu kamulaştırması tamamlanan binaları yıkarak buradaki hak sahiplerini TOKİ'den satın aldığı Uzundere konutlarına taşıdı. Hem bölge sakinleri heyelan tehlikesi altında yaşamaktan kurtuldu, sağlıklı konutlara taşındı, hem de İzmir nefes alacak bir yeşil alana kavuştu.

 Yeşil alanda ısrarcı

İzmir Büyükşehir Belediyesi, Kadifekale'deki yıkımların ardından ortaya çıkan arazide erguvan, fıstık çamı, mavi servi gibi ağaçlardan oluşan bir kent ormanı kurmaya çalışıyor.

Kadifekale’de gecekondular arasına sıkışıp kalan 16 bin kişilik Antik Roma Tiyatrosu’nu gün yüzüne çıkarmak amacıyla başlattığı kamulaştırma ve yıkım çalışmalarını sürdüren Büyükşehir Belediyesi, aynı bölgedeki kültürel tesis alanı için de hız verdi.

Haber Merkezi 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”