Advert
Advert
Advert

Çocukluğunuz bu binada!

Çocukluğunuz bu binada!
Çocukluğunuz bu binada! Küçük Menderes
Bu içerik 396 kez okundu.
Advert

Ödemiş Belediyesince Cumhuriyet Bayramı etkinlikleri çerçevesinde bugün açılışı gerçekleştirilecek olan Çocuk Oyuncakları Sergi Evi 7’den 77’ye herkesi çocukluk günlerinde yolculuğa çıkartıyor.

Daha önce de Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesi’nde (ÖYKAM) sergi açan Ödemişli Folklor Araştırmacısı İzzet Kocadağ’ın koleksiyonundaki el yapımı oyuncaklar başta olmak üzere yüzlerce oyuncak, çizgi roman ve obje Ödemiş Ticaret Odası karşısında Gençlik Caddesi’nde Ödemiş Belediyesi tarafından restore ettirilen asırlık binada Ödemişlilerle buluşacak.

Her odası ayrı bir nostalji

Marangoz olan babasının kendisi için hazırladığı oyuncaklarla başladığı oyuncak serüveninde İzzet Kocadağ’ın günümüze kadar özenle sakladığı ve günümüzde pek görülemeyen topaçlar, tahta arabalar,  bez bebekler, çivilerle oluşturulmuş oyun tahtaları, kasnaklı uçurtmalar ile eşine az rastlanan model araçlardan oluşan sergiye kalıcı olarak ev sahipliği yapan iki binanın her odası ayrı bir nostalji yaşatıyor. El yapımı oyuncaklardan zaman içerisinde gelişen teknoloji ile birlikte yaygınlaşan oyuncaklara kadar farklı farklı türleri barındıran sergi evinde 1990’lara kadar olan dönemdeki oyuncaklara daha çok yer verildiği gözleniyor.

Tommiks ve Teksas da var

Ödemişlileri çocukluk günlerine döndürecek sergi evinde oyuncak ve objelerin yanı sıra bir zamanların çok sevilen Tommiks, Teksas, Conan, Swing gibi çizgi romanlar da sergileniyor. Geçmişten günümüze sayısız oyuncağın bulunduğu tarihi bina geçmişle gelecek arasında da renkli bir köprü olma özelliğini de taşıyor.

Resmi açılışı bugün saat 12.00’da yapılacak Ödemiş Çocuk Oyuncakları Sergi Evi şimdiden çocuklardan büyük ilgi görüyor. İlçenin farklı okullarından minik öğrenciler, öğretmenleriyle birlikte sergi evini ziyaret ederek anne ve babalarının çocukluk günlerinde oynadıkları oyuncaklar ve oyunlar hakkında fikir sahibi olmaya çalışıyor.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
Kurbanlık fiyatlarında artış yok
STK'ların önemini anlattı
STK'ların önemini anlattı