Advert
Advert
Advert

Çaldede belgeseli Ödemiş’te görücüye çıktı

Çaldede belgeseli Ödemiş’te görücüye çıktı
Çaldede belgeseli Ödemiş’te görücüye çıktı Küçük Menderes
Bu içerik 1384 kez okundu.
Advert

Tire’de yüzyıllardan beri yılda bir kez insanların çoluk çocuk toplandığı   “ Çal Dede Mahyası”nın anlatıldığı belgesel film gösterimi İBB Yerel Hizmetler Binası Salonunda yapıldı. Belgesel öncesinde konuşan ve belgeselin kamera çekimlerini gerçekleştiren deneyimli fotoğrafçı Levent Aybars Özdemir, “bölgemizde hemen Ödemiş’e yakın Tire’nin Dibekçi Mahallesinde yüzyıllardan beri insanlarımızın o yükseğe ulaşmak için büyük çaba sarf ettikleri Çaldede Mahyasının belgeselini oradaki insanlarımızın bizlere yardımcı olmasıyla gerçekleştirdik. Amacımız orada yüzyıllardır devam eden ve günümüze kadar uzanan bir geleneği gün yüzüne çıkartmaya ve bu kadar yakınımızdaki bu hikâyeyi herkesle paylaşmaya çalışmaktı” dedi.

Araştırmacı yazar Munis Armağan’ın kitabından yola çıkılarak girişilen belgesel çalışma öncesi konu ve hikâye ile ilgili Munis Armağan bir konuşma yaptı. Munis Armağan, “Burada halkın sahiplendiği ve yüzyıllardan beri kutlanan bir gelenekten bahsediyoruz. İslamiyet’e rağmen bir inancın geleneği ve göreneği burada yaşamaya devam ediyor. Yaklaşık 100 yıl kadar önce bir fetva yayınlanmıştır. O fetva ile devlet tarafından Şamanist gruplara bir savaş başlatılmıştır. Ama Şamanizmin bazı gelenekleri her şeye rağmen yaşamaya devam ediyor ve topluma köklü biçimde nüfuz etmiştir” diyerek geleneğin tarihi sürecini ve Anadolu’nun farklı noktalarındaki örneklerini anlattı.

Belgesel filmin hazırlayıcısı emekli öğretmen Osman Berber de, “Çaldede Mahyasını anlatan kitabı okuduktan sonra Levent Aybars Özdemir arkadaşımla birlikte yollara düştük. Bölge insanının katkısı ve büyük desteği ile geleneğin günümüze uzanan öyküsünü kayıt altına aldık. İnanıyoruz ki sizlerin de beğenerek izleyeceğiniz ve buradan memnun ayrılacağınız. Geldiğiniz için hepinize teşekkür ediyoruz” dedi. Sunum ve konuşmaların ardından film gösterimi yapıldı.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
O bulvarda kiralık dükkan enflasyonu!
O bulvarda kiralık dükkan enflasyonu!