Advert
Advert
Advert

BADEM, 4,5 YILI ANLATTI VE SORDU: “Ne yapılmadı ki?”

BADEM, 4,5 YILI ANLATTI VE SORDU: “Ne yapılmadı ki?”
BADEM, 4,5 YILI ANLATTI VE SORDU: “Ne yapılmadı ki?” Küçük Menderes
Bu içerik 1440 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te Muhtarlar Günü nedeniyle yemekli toplantı düzenleyen Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem kıt imkânlarla yapılabileceklerden fazlasını yaptıklarını belirterek, “Dönemimde ‘Ne yapıldı ki?’ diye soranlara ben de soruyorum; ‘Ne yapılmadı ki?’ Ne yapılmadığını söyleyin onu yapalım” şeklinde konuştu.

Ödemiş’teki 99 mahalle muhtarından 72’sinin katıldığı Muhtarlar Günü yemeğinde Ödemiş Belediye Başkanı Mahmut Badem 4,5 yıllık icraatları ve ilçeye gelen kamu yatırımları konusunda bilgiler verdi. Badem, 4,5 yıl boyunca muhtarlarla uyum içinde çalıştıklarını, Ödemiş’in 99 mahalle muhtarının bir daha seçilmeyi hak edecek kadar çok çalıştığını söyledi. Badem, “Ödemişli muhtarlarımız Cumhurbaşkanımızın muhtarlardan istediği ‘Kimsesizlerin kimsesi’ olma görevini başarıyla yerine getiriyorlar. Sınıfı geçtiler, 31 Mart için de yolları açık olsun” dedi.

Kamu yatırımlarından örnekler verdi

Geride kalan 4,5 yıllık görev dönemini değerlendiren Badem, Gölcük Yaylası’nda Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla önemli işler yaptıklarını, göl kıyısı düzenlemesi ve yap-işlet-devret modeliyle yapılacak ilçenin 4 yıldızlı ilk oteli ile Gölcük’ün İzmir’in gözbebeği olacağını açıkladı.

2014 yılında görevi devraldıklarında 300 yataklı Ödemiş Devlet Hastanesi inşaatının kara beton durumunda olduğunu anlatan Badem, hastanenin kısa sürede tamamlanmasıyla artık 20 yataklı palyatif bakım ünitesi dahi bulunan bir hastaneye kavuştuklarını belirtti. Badem, doktor sayısının da 55’lerden 105’lere yükseldiğini sözlerine ekleyerek, yoğun bakım için sevk veren değil sevk alan hastaneye Ödemiş’in kavuşturulduğunu belirtti.

“Ödemiş doğalgaza kavuştu”

Türkiye’nin il merkezleri dışındaki ilçelerde açılan ilk Çağrı Merkezi’ni Ödemiş’e kazandırdıklarını ifade ederek, 300’e yakın gence iş imkânı sunulduğunu kaydetti. 2016 yılından bu yana Ödemiş’in doğalgaz kullandığını, 2014’te verdikleri sözü tuttuklarını hatırlatan Badem, “En önemlisi solunan havanın kalitesi artıyor. Kışları duman altında olan bir ilçede ne zaman, nerede hangi üst solunum yolu rahatsızlığına tutulacağımız belli değilken bugün doğalgazla ısınmaya başladık. Doğalgazın abone sayısı 12 bini aştı. Temiz havanın yanında ısınma ve sıcak suda da büyük kolaylık yaşanıyor” dedi.

Ödemiş’te tarihe sahip çıktıklarını ve İzmir Valiliği YİKOB ile Tarihi Kentler Birliği’nden 4,5 yılda 14 milyon liraya yakın hibeyi tarihi yapıların restorasyonu için sağladıklarını söyleyen Badem, bu alanda İzmir’de en çok hibe desteği gören ilçe olduklarının altını çizdi.

“Bölünmüş yol davaları bekliyor”

Bir zamanlar sökülmemesi için eylemler yapılan Ödemiş-Torbalı-İzmir demiryolunun bugün elektrikli hale getirilmesi için imzaların atıldığını ifade eden Badem, Torbalı-Ödemiş-Kiraz bölünmüş yolunda çok az bir kısmın kaldığını, İlkkurşun Mahallesi’nde arazi sahiplerinin açtığı kamulaştırmayla ilgili davalar nedeniyle çalışmaların Ödemiş-Kaymakçı etabına kaydırıldığını bu projenin de 2019 yılında tamamlanmasına çok yakın olduklarını söyledi. “Davaların sonuçlanması bekleniyor” diyen Badem, “Bizim için bu yolun Sarıgöl-Alaşehir kavşağına kadar uzanması esas olan. Bu yol bir gün Alaşehir kavuştuğunda Ödemiş kentinin önü daha da açık olacaktır” ifadelerine yer verdi.

Ödemiş OSB ile 4-5 bin kişiye iş olanağı

1994 yılında ilk adımı atılan ama uzun yıllar hareket bekleyen Ödemiş OSB’nin de tamamlanan altyapı çalışmaları sayesinde, tamamına taliplinin olduğu 45 parseliyle yatırıma hazır olduğunu söyleyen Badem, 6 girişimcinin ruhsat çıkarma noktasında olduğunu kaydetti. Badem, “Bu proje bölgenin kaderini değiştirecek. 4-5 bin gencimize iş olanağı sunacak. Gençlerimiz artık Torbalı’da iş aramayacak, İzmir’in varoşlarına gitmek zorunda kalmayacak” dedi. Badem, Ege Üniversitesi Ödemiş Ziraat Yüksekokulu’na iki yeni bölüm açıldığını, Sağlık Yüksekokulu’nda da dört yıllık Çocuk Gelişimi bölümüne öğrenci kabulü için öncelikle öğretim görevlisi ilanına çıkıldığını ve gelecek yıldan itibaren de eğitime başlanabileceğini belirtti. Gençliğe yönelik Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın Gençlik Merkezi’ni Ödemiş’e kazandırdıklarını ifade eden Badem, 500 kişilik tribüne sahip yeni bir sentetik çim futbol sahasının Ödemiş gençliğinin hizmetine sunulacağını vurguladı.

TOKİ’deki son durumu aktardı

Badem, TOKİ projesinin kamudaki tasarruf tedbirleri çerçevesinde öncelik sırası için bekletildiğini bu nedenle şantiyenin söküldüğünü kaydederek, bu projenin de 8-9 ay içerisinde mutlaka yeniden başlatılacağını söyledi. Badem, daha önce TOKİ’ye verilebilecek bir arsa yokken şimdi TOKİ’nin 468 konutluk arsasının hazır olduğunu da sözlerine ekledi.

“1 milyon metrekarelik yüzey kaplaması”

Belediyenin kaynaklarıyla yapılan çalışmaları da aktaran Badem, “Şimdiye kadar kilit taşıyla, asfaltıyla, sathi kaplamasıyla Ödemiş’te toplam 1 milyon metrekare yüzey kaplaması yapmışız. Merkezde dahi deve dikenlerinin olduğu toz içindeki sokakları sağlıklı hale getirmişiz kaldırım yapmışız. Buna ek olarak yapacağımız çalışmalarla bu rakam 1,5 milyon metrekareye ulaşacak. 385 kilometre yeni üretim yolu açmışız. Kimsenin giremediği dağ yollarını ilçeye kazandırmışız. 693 kilometre yolun bakımını yapmışız, rehabilite etmişiz. 32 kilometre sulama hattı döşemişiz. 11 mahallemize ortak kullanımlı halı saha yapmışız, rahvan at yarışları için hipodrom alanı yapmışız. Ortak kullanımlı 12 düğün salonu veya alanı yapmışız. İlçeye 19 tane yeni park kazandırmışız. 10 tane fitness grubu kurmuşuz. Üç Eylül Mahallesi’ne yeni bir düğün salonu kazandırmışız. Taziye Evi açmışız.

“Kantarcı’da Sosyal Etkinlik Merkezi açtık”

Kantarcı’daki mahalle evi olarak tasarlanan yeri Sosyal Etkinlik Merkezi’ne dönüştürmüşüz, çocuklarımız derslerini orada yapmaya başlamış. Hanımlar Lokali’nin temelini atmışız. 230 mahalle fırını kurmuşuz. Emmioğlu Mahallesi Gençlik Caddesi’ne içinde sürekli açık geleneksel oyuncaklardan oluşan sergi ile bir müze ayarında bir yer kazandırmışız. Tabi mesela fuar alanının üstünün kapatılması projesi demişiz ama müteahhit battığı için o proje kalmış. 16 bin öğrencimizi sinemayla buluşturmuşuz. Bu kent 30 yıl boyunca okul yeri sıkıntısı çekmesin diye 17 okul yerini hazır hale getirmişiz. Bunların tapularını da dönemim bitmeden İlçe Milli Eğitim’e sunacağım” dedi.

“Ne yapıldı diye soruyorlar”

Ödemiş Belediyesi’ni erişilebilir bir konuma taşıdıklarını da söyleyen Badem, “Şu anda kullandığımız bina 1950’lerden kalma adalet sarayı idi. Bu binayı İlçe Milli Eğitim’e vereceklerdi. Bir şekilde bu binanın kullanımını aldık. İçinde ufak bir restorasyon yaparak belediye binasına dönüştürdük. Bugün bir belediye binasının bu şehre maliyeti 14 milyon lira. 14 milyon lirayı ben niye belediye binasına harcayayım. 14 milyonum olsa gider mahallemde taş döşerim vatandaşım yararlanır. Şimdi trenle gelen, dolmuşla gelen, bisikletle gelen kolayca belediyeye ulaşabiliyor. Bu dönemle ilgili ‘Ne yapıldı ki?’ diye soruyorlar. Onlara ben de soruyorum; ‘Ne yapılmadı ki?’. Bunu bir söyleyin, beklentileriniz talebiniz ne onu söyleyin. Biz de onu yapalım” diye konuştu.

Muhtarlara teşekkür plaketi

Badem, 99 mahalle muhtarına başarılı çalışmaları ve işbirliğinden dolayı teşekkür plaketi sundu. Badem, Ödemiş’in en tecrübeli muhtarı Umurbey Mahallesi Muhtarı Halil Cingöz ve en genç muhtar iki muhtardan biri olan Gölcük Mahallesi Muhtarı Ferit Aynalı ile Ödemiş’in kadın muhtarları Cumhuriyet Mahallesi Muhtarı Elvan Boz Kar ve Süleyman Demirel Mahallesi Muhtarı Necmiye Aksoy’a teşekkür plaketlerini verdi.

Savuran’dan temenni ve teşekkür

Başkan Badem’e ve emeği geçenlere organizasyondan dolayı teşekkür eden Ödemiş Muhtarlar Derneği Başkanı Nihat Savuran da “Yerel seçimlere 5 ay gibi kısa bir süre kaldı. Aday olan muhtarlara şimdiden başarılar dilerim. Gelecek yıl inşallah yine hep birlikte burada Sayın Başkanımız Mahmut Badem’in başkanlığında bu Muhtarlar Günü’nün 5. Yıldönümünü kutlarız. Aday olan belediye başkan adaylarımıza, belediye meclis üyelerimize ve tüm muhtar arkadaşlarımıza teşekkür ederim” dedi. Savuran Belediye Başkanı Mahmut Badem’e Muhtarlık İşleri Müdürü Şerif Şen’e, Fen İşleri Müdürü Çağlar Can’a ve İşletme ve İştirakler Müdürü Ufuk Kızıler’e teşekkür plaketi takdim etti.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden