Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

ÖDEMİŞ DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK!

Dr. Tarkan Kızartıcı Ödemiş’te ilk kez uygulanan başarılı bir operasyona imza attı

ÖDEMİŞ DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK!
ÖDEMİŞ DEVLET HASTANESİ’NDE BİR İLK! Küçük Menderes
Bu içerik 16275 kez okundu.
Advert

Ödemiş Devlet Hastanesi’nde 20 yıldan fazladır görev yapan başarılı doktorlardan beyin ve sinir cerrahisi (Nöroşirurji) uzmanı Dr. Tarkan Kızartıcı, Ödemiş’te ilk kez yapılan bir ameliyata imza attı. Sıklıkla başarılı çalışmalarıyla gündeme gelen Dr. Tarkan Kızartıcı Ödemişli Kübra Cengiz’in çok özel bir cihaz kullanarak kaverna içi beyin kanaması ameliyatını gerçekleştirdi. 

Dr. Tarkan Kızartıcı hasta Kübra Cengiz’in şikâyetlerini ve teşhisini anlatarak yapılan operasyonun önemini anlattı. Kızartıcı şunları söyledi: “Hastamız 3-4 ay kadar önce bir beyin kanaması şikâyetiyle acil servisimize başvurmuştu. Çekilen filmlerde beyin kanamasını gördük ama ameliyatlık bir boyutta değildi. Kanamanın emilmesini ümit ettik, seri bir takım filmler çekildi ama kanamanın emilmediği, belli bir bölgede hapsedilmiş olduğu tespit edildi. Daha detaylı incelemeye aldığımızda gördük ki bu kaverna adını verdiğimiz bir tümör içi kanama. Kaverna içi kanamalar genelde görülebilen problemler ve çoğunlukla epilepsiyle karşımıza çıkıyorlar. Baş ağrısı ya da felce sebep oluyorlar. Hastamız Kübra Hanım’da herhangi bir felç veya benzer bir durum oluşmamış. Ancak şuurunda bir bulanmaya ve sersemliğe sebep olmuş. Hasta bana bu şikâyetlerle başvurdu.”

 

Felç riski çok yüksek bir müdahale

Dr. Kızartıcı şikâyetler üzerine yapılan tetkikleri ve girişilen çözüm yöntemini anlatarak sözlerini şöyle sürdürdü: “Hastamızın şikayetlerine çözüm bulmak maksadıyla detaylı incelemelerin ardından bir nörilasyon operasyonuna karar verdik. Bunun için çok yüksek kalitede MR cihazı ve yön bulmaya yarayan nörimonitasyon kullanmak gerekiyor. İlçe hastanesi olmamıza rağmen bu imkânlara sahip olduğumuzdan işlemi yaptık. Dünyada ve ülkemizde ileri teknolojik donanımlı pek çok merkezde yapılan bu uygulamayı Ödemiş’te ilk kez gerçekleştirdik ve sonuç aldık.”

 

“Çok iyi cihazlarımız var, yoksa uygulayamazdık”

Operasyonun nasıl yapıldığını paylaşan Dr. Tarkan Kızartıcı; “Operasyon sırasında hastamızın uyanık olması gerekiyor. Çünkü felç riski olan bir ameliyat. Bunu anlık olarak bu şekilde gözlemleyebiliriz. Bu konuda anestezi uzmanlarımızın katkısı büyük. Nöromonitasyon, hastane mikroskobumuzu kullanarak tümörü tam parça olarak, bütün olarak boşalttık. Bu tümörün özelliği motor korteks dediğimiz yani beynin kabuğunda kola ve bacağa giden sinir liflerinin de bulunduğu motor kuvvet sinir liflerinin bulunduğu bölgede olmasıydı. Felç riski yüksek olan hassas bir tümördü be bu nedenle çok dikkatli ve hızlı olmalıydık. Navigasyon monitöristo cihazlarınıda ameliyata ekledik. Hastamızda herhangi bir motor kaybı söz konusu değil. Pansumanları temiz. Ödemiş’te bu operasyonu yapabildiğimiz için ve hastamıza çözüm olduğumuz için mutluyum” dedi.

Hasta Kübra Cengiz sağlığına kavuşmanın verdiği mutlulukla “ameliyatımın başarılı geçmesiyle sağlığıma kavuştum. Riskler büyüktü ama Doktor Tarkan Bey beni tekrar eski sağlığıma kavuşturdu. Ona sonsuz teşekkür ediyorum” dedi.

 

“Sevk eden değil sevk alan hastane”

Başhekim Dr. Ömer Koçak Ödemiş Devlet Hastanesi’nin her gün farklı projelere imza atmaya devam ettiğini dile getirerek,  “birçok konuda Türkiye’de ilkleri İzmir’de uyguladık. Bugün de bu ilklerden birisi yine beyin cerrahisi uzmanımız Tarkan Bey’in yaptığı bir ameliyatla, çok özel bir ameliyatla başardık. Gördüğünüz gibi gülen, sapasağlam, kendini mutlu hisseden bir hastamız ve hasta yakınlarımız var. Bunlar devam edecek çünkü biz bir bölge hastanesiyiz. Sadece Ödemiş’e değil tüm bölgeye hizmet ediyoruz. Artık sevk eden değil sevk alan bir hastane haline geldiğimize inanıyorum. Hekimlerimiz gerçekten çok nitelikli. Hastanemizi her geçen gün modern cihazlarla donatıyoruz. İnşallah halkımızın, hastalarımızın yüzü hep böyle güler. Bu ameliyatı gerçekleştiren doktorumuz Tarkan Bey’i canı gönülden tebrik ediyor ve kendisine teşekkür ediyorum” dedi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”