Advert
Advert
Advert

Esrarengiz SMS yine sahnede

Esrarengiz SMS yine sahnede
Esrarengiz SMS yine sahnede Küçük Menderes
Bu içerik 968 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te geçtiğimiz Ağustos ayında “Ödemiş Belediye Başkanı’nı başarılı buluyor musunuz?” şeklinde atılan Siyasal Araştırma imzalı SMS’lerin bir benzeri bu kez yerel seçimler öncesi aday belirleme sürecinde Ödemişlilerin cep telefonlarına gönderildi. Bu kez, “Yerel seçimlerde Ödemiş Belediye Başkanı kim olmalı?” sorusuna yanıt istendi. “Siyasal Araştırma” imzası kullanılmasına rağmen kim tarafından yaptırıldığı belli olmayan SMS anketi vatandaşları şaşırttı.

6 Ağustos 2018 tarihinde Ödemişli seçmenlerin cep telefonuna 8720 numaralı hattan gönderilen mesajda “Ödemiş Belediye Başkanı’nı başarılı buluyor musunuz? Bu mesajı saat 21.00’a kadar ücretsiz cevaplayarak ankete katılabilirsiniz” ifadeleri yer alırken kısa mesajın sonunda “Siyasal Araştırma” imzası bulunuyordu. O dönem hiçbir siyasi isim, siyasi parti ve araştırma kuruluşu tarafından üstlenilmeyen bu SMS anketi dün yine ortaya çıktı.

Bu kez “Başkan kim olmalı” diye sordular

Dün öğle saatlerinde Ödemişli birçok seçmenin cep telefonuna yine 8720’den Siyasal Araştırma imzasıyla “Yerel seçimlerde Ödemiş Belediye Başkanı kim olmalı” şeklinde soru içeren bir kısa mesaj daha geldi. Tıpkı 2,5 ay önce olduğu gibi yanıtların saat 21.00’a kadar ücretsiz verilebileceği belirtildi.

Kişilere doğrudan SMS ile ulaşılması ve yanıtlamanın yine SMS yoluyla istenmesi nedeniyle çeşitli riskler taşıyan bu anket yöntemi Ödemişlileri şaşırttı. Ödemiş’te kişilerle bire bir görüşmelerle, telefon görüşmeleriyle ve sosyal medya sayfaları aracılığıyla yerel seçim için anketlerin yapıldığı bilinirken SMS’le anket yönetimine başvurulması kafalarda soru işareti yarattı.

Tuzak mı, anket mi?

İzmir’de ve Türkiye’nin farklı il ve ilçelerinde de seçmenlere gönderilen 8720 çıkışlı SMS’ler sık sık gündem olurken birçok il ve ilçede konuyla ilgili çıkan haberlerde ise bu mesajlara yanıt verilmemesi gerektiği ve bu mesajların para tuzağı olabileceği vurgulandı. Anket çalışmasının herhangi bir siyasi parti, araştırma kuruluşu veya gerçek kişi adına olup olmadığı ve ne amaç taşıdığı ise henüz belirlenemedi. Numara bilgisi nedeniyle kişilerin her türlü bilgisine de erişme, hatta siyasi fişleme amacıyla da kullanılması mümkün olan bu anket yönteminin uygulanmasının sakıncalarına işaret edildi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı