Reklamı Geç
Advert
Advert
Advert
Advert

Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ödemiş’te!

“İHRACAT HEDEFİ 1 MİLYAR DOLAR”

Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ödemiş’te!
Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ödemiş’te! Küçük Menderes
Bu içerik 432 kez okundu.
Advert

Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan ve beraberinde Hatay Ayakkabıcılar Odası Başkanı Gökçen Oral,  Kastamonu Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mesut Kalyoncu Ödemiş’e geldi. Başkanlar Ödemiş Ayakkabıcılar ve Deri İşleri ile Uğraşanlar Odası Başkanı Mustafa Köksoy’u ziyaret etti. Ziyaretin ardından heyet,  Ödemiş Yıldız Kent Arşivi ve Müzesini (ÖYKAM) gezdi. Müzenin nostalji ayakkabı bölümüne özel zaman ayırdı.

“Ödemiş 70 değerli odamızdan biri”

Ödemiş’te ayakkabı sektörünün konularını ve sorunlarını değerlendiren ve önemli açıklamalarda bulunan Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanı Ahmet Aydan; “ziyaretimizin asıl sebebi Türkiye’deki odalarımızla diyalog ve onları yerinde görüp sorunlarını dinlemek. Ülkemizde federasyonumuza bağlı 70 oda var. Bu 70 odamızdan bir tanesi de Ödemiş Ayakkabıcılar Odamız. Bilindiği üzere federasyonumuz 9 yönetim,3 de denetim kurulu üyelerinden oluşmakta. 12 kişi kurul üyesiyiz. Bu kurul üyesinden bir tanesi de Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy kardeşimizdir. Onunla birlikte burada hem odamızın sorunlarını, ayakkabıcı esnafının sorunlarını yerinde görmek, yerinde incelemek ve dinlemek için buraya geldik. Verimli bir gezi oldu. Zaten bu sorunların çoğu bildiğimiz sorunlar. Derledik ve bunları çözüm önerileriyle birlikte hükümet temsilcimize sunacağız” dedi.

“İhracatımızı 1 milyar dolara yükseltmek istiyoruz”

Ödemiş’e ve İzmir’e geliş amaçlarından birinin fuara katılmak olduğunu da dile getiren Başkan Aydan; “bir amacımız da İzmir’de ayakkabı ve moda fuarına katılmak. Sektörümüzün önemli olgularından bir tanesi fuarlardır. Biz fuarlara çok önem veriyoruz. Ayakkabı ihracatında fuarlar çok önemlidir. Bizim amacımız ihracatımızı ülkemiz genelinde artırmak. 2014 yılından önce ihracatımız çok düşük seviyelerdeydi. Ama 2014 yılında hükümetimiz ithalatta koruma önlemleri diye bir genelge yayınlayarak ihracatta 2015 ve 2016 yılında yükselişe geçmemizi sağladı. 2017 yılında 90 milyon dolarlık bir dış ticaret fazlalığı gerçekleştirdik ve inanın bu bizi çok mutlu etti. 2018 yılı Ocak ayından Temmuz ayına kadar 569 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirdik. Amacımız Sayın Cumhurbaşkanımızın da dış ticarete verdiği destekle bu yılsonu itibariyle ihracatımızı 800 milyon dolarlara ya da 1 milyar dolarlarına çekmek” diye konuştu.

“ÖYKAM’ı ziyaret mutluluk verdi”

Açıklamalarına ÖYKAM’da da devam eden Başkan Ahmet Aydan; “sektörümüze, ayakkabıcı camiamıza bu gezilerle destek olabiliyorsak, sorunlarını yerinde dinleyebiliyorsak, çözüm sunabiliyorsak ne mutlu bize diyoruz. Bu müzeyi ziyaret etmekten ayrıca büyük mutluluk duyduk. Türkiye’nin birçok yerinde böyle yerlerin açılması amacımız, inşallah onu da hep birlikte yapacağımızı inanıyorum” dedi.

“Girdi maliyetleri çok yüksek”

Başkan Aydan sektörün temel sorunlarının girdi maliyetleri olduğunu söyleyerek şunları aktardı: “Şu anda sektörümüzün en büyük sorunlarından bir tanesi de girdi maliyetlerinin yüksekliğidir. Bunun çözüm yollarını arkadaşlarımızla birlikte Ticaret Bakanımıza ilettik. Ancak Doların aşırı yükselmesi maliyetleri daha da arttırdı. Bu dönemin fırsatçı firmaları konusunda Bakanlığımızdan denetim istiyoruz. Ancak bu firmaları denetleyerek fiyatları düşürürüz. Şu anda yüzde 10 indirim kampanyası başlatılmıştır. Âmâ maliyetlerde yine artma var. Bu yanlış, bu yanlışı Ticaret Bakanlığımıza ilettik. Yetkililerle istişare ederek bunu aşacağımıza inanıyorum.”

Ödemiş Ayakkabıcılar Odası Başkanı Mustafa Köksoy ise “Türkiye Ayakkabıcılar Federasyonu Başkanımız Aydan Ödemiş’e önemli bir ziyaret gerçekleştirerek hepimizi onore etmiştir. Aynı zamanda ayakkabıcı meslektaşlarımızla bir araya gelerek onların sorunlarını dinledi.  Bu ziyaretten dolayı değerli başkanımız Aydan’a çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
 TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI  KUTLU OLSUN!
TÜRKİYENİN VE DÜNYANIN TEK ÇOCUK BAYRAMI KUTLU OLSUN!
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”
Başkan Eriş: “Saldırıyı kınıyoruz”