Advert
Advert
Advert

Arasta’da sanatını yaşatıyor

Arasta’da sanatını yaşatıyor
Arasta’da sanatını yaşatıyor Küçük Menderes
Bu içerik 546 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te yeniden canlanmayı bekleyen Arasta’da el emeğiyle yorgan diken Şeref Öner ilçede el emeği üretimi sürdüren sayılı ustalardan biri olarak ilçedeki el sanatlarının geleceğe mutlaka taşınması gerektiğini belirtti.

Çeyizlerin bir parçası olmayı sürdüren el yapımı yorganlar için düğün sezonunda yoğun mesai yapan yorgan ustası Şeref Öner şimdi de yaklaşan kış mevsimi öncesi vatandaşların siparişleri için çaba sarf ediyor.

Toplumda el yapımı, ipekli kumaşların kullanıldığı yorganların sevilmesine karşın seri üretimin başta fiyat olmak üzere çeşitli gerekçelerle daha çok tercih edildiğini vurgulayan Öner, tüm bunlara karşın seri üretimin birçok el sanatını olduğu gibi yorgancılığı da etkilediğini dile getirdi.

“Geleneksel üretimle Arasta canlanabilir”

Geleneksel üretimlerin gelecek kuşaklara aktarılması adına projeler geliştirilebileceğini söyleyen Öner, böyle projelerle Arasta’nın da daha canlı bir kimliğe bürünebileceğini ifade etti. Yaklaşık 30 yıldır sanatını sürdüren Öner, günde bir yorgan dikebildiğini belirterek, el yapımı yorgana azalan ilgi nedeniyle sipariş üzerine çalıştıklarını kaydetti.

Başar Uçar

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kan stoklarında yüzde 50 azalma
Kan stoklarında yüzde 50 azalma
Cumhur Şener çalışmalara başladı
Cumhur Şener çalışmalara başladı