Advert
Advert
Advert

İBB arazi satıyor

İBB arazi satıyor
İBB arazi satıyor Küçük Menderes
Bu içerik 656 kez okundu.
Advert

İzmir Büyükşehir Belediyesi ihale yoluyla taşınmazlarını satacak. Çiğli, Karşıyaka ve Bornova’da bulunan toplam 39 adet taşınmaz satışı yapılacağının duyurulmasından sonra eleştirilerin hedefi olan belediyeden konuyla ilgili açıklama geldi. Açıklamada; "14 yılda 2 milyar TL kamulaştırma yapan, binlerce dönüm araziyi envanterine katan bir belediye yönetimi, kamu projelerinde kullanılması mümkün olmayan 39 adet arsanın satışıyla değerlendirilemez" denildi.

 İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin gerçekleştireceğini duyurduğu Çiğli, Karşıyaka ve Bornova ilçelerindeki mülkiyeti kendisine ait toplam "39 adet muhtelif taşınmazın" ihale yoluyla satışına ilişkin gündeme getirilen eleştirilerin bazılarının yanlış anlama, bazılarının da maksatlı olduğu değerlendirilirken kamuoyuna doğru bilgilendirme yapmak amacıyla böyle bir açıklamada bulunulduğu belirtildi.

“Şüphe ve şaibe uyandırılmaya çalışılıyor”

Açıklamada şunlara da değinildi: “Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta; söz konusu taşınmazların satışın ardından imara açılacağı iddialarının tamamen gerçek dışı olduğudur. Zira bahse konu arazilerin tamamı zaten konut imarlıdır ve bu durum ihale ilanlarında da belirtilmiştir. Bu yolla İzmir Büyükşehir Belediyesi üzerinde en küçük bir şüphe ve şaibe uyandırılması mümkün değildir.

Dikkatlerden kaçan bir diğer nokta ise İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin satış yoluyla gelir elde etmek gibi yöntem ve çaba içerisinde olmadığıdır. 2004-2018 yılları arasında imar planı gereği yapılan kamulaştırma işlemi ya da satın alma yolu ile belediyeye kazandırılan taşınmazların değeri yaklaşık 2 mi1yar TL'dir (Net rakamlarla: 1.974.461.611 TL) Sözün özü; 14 yılda 2 milyar TL kamulaştırma yapan, binlerce dönüm araziyi envanterine katan bir belediye yönetimi, 39 adet arsanın satışıyla değerlendirilemez.”

Belediyenin müteahhitlik faaliyetinin olmadığı belirtilen açıklamada satışının söz konusu olduğu arazilerin zaten yapılaşmaya açık arazi olduğu da ifade edilerek “İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin müteahhitlik faaliyetlerinde bulunmadığı gerçeğinden hareketle, kamu projelerinde kullanılması söz konusu olmayan, çoğunluğu küçük parsellerden oluşan arazilerin kentin birçok bölgesinde konut arazisine ihtiyaç duyulduğu da göz önünde bulundurularak vatandaşlarımıza satışının en doğru karar olacağı kanaatine varılmıştır. Kamuoyuna duyurulur” denildi.

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Patates ithalatında “sıfır Gümrük Vergisi” uzatıldı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı
Bayındır’da çiçek festivali hazırlığı