Advert
Advert
Advert

Anıt ağaçlara gençlik aşısı ve koruma

Anıt ağaçlara gençlik aşısı ve koruma
Anıt ağaçlara gençlik aşısı ve koruma Küçük Menderes
Bu içerik 503 kez okundu.
Advert

 İzmir merkezdeki kent genelindeki yaşlı ağaçların tedavisi için bilimsel yöntemler uygulayan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Gazi Bulvarı'ndaki 30 adet asırlık çınar da koruma altına aldı. Tramvay seferlerinden sonra başlayıp gece boyunca devam eden çalışmaların, Ekim sonunda tamamlanacağı bildirildi.

Ekipler asırlık ağaçları zararlı bakterilerden arındırıyor ve çürüyen kısımları özel ilaçlarla tedavi edip böcek tahribatına maruz kalan alanları özel macun ile kapatıyor. Çalışmalar tramvay ulaşımının sona erdiği saatlerde yapılıyor.

Çalışmalar çevre ilçeleri de kapsayacak

İzmir Büyükşehir Belediyesi ayrıca Bayındır, Foça, Bornova, Gaziemir, Karabağlar, Kemalpaşa, Konak, Menemen, Ödemiş, Seferihisar, Selçuk, Tire, Torbalı ve Urla’da toplam 50 çınar ağacının restorasyon çalışmalarını yıl sonuna kadar tamamlayacak. Anıt niteliği taşıyan çınar ağaçlarının bakım ve restorasyon işinin asıl amacının, çürümüş veya çürümeye yüz tutmuş kısımlarını tedavi etmek olduğunu söyleyen İzmir Büyükşehir Belediyesi Park Bahçeler Dairesi Başkanlığı yetkilileri, tehlike arz eden kısımların da güvenilir hale getirilmesiyle ağacın ömrünün uzatılmasını hedefliyor.

 Asırlık ağaçlar nasıl korunuyor?

İBB Park ve Bahçeler yetkilileri, uyguladıkları bakım yöntemini şöyle anlattı: "Önce böceklerin yarattığı tahribatı temizleyerek, bordo bulamacı ilacı ve koruyucu ilaçla ağacı sterilize ediyoruz. Daha sonra ağacın kuruyan dallarını budayarak bakımını yapıyoruz ve gübreleme işlemiyle de ağacın isteklerini karşılıyoruz. Ayrıca ağacı kök kısmındaki zararlardan korumak için de fumigasyon işlemini gerçekleştiriyoruz. Burada yapmış olduğumuz işlemler, aynı diş dolgusu gibi düşünülebilir.  Amacımız ağacın gençleşmesini sağlamak ve bu doğa değerlerini çocuklarımıza miras bırakabilmek. Restorasyonu tamamlanan çınar ağaçlarında zedelenme işlemlerinin tekrar yenilenmemesi için de ayrıca her yıl kışın gübreleme, yazın da yağlama işlemlerini yapıyoruz. Bakımlarını ihmal etmiyoruz."

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
İLK ADIMIN 100. YILI
İLK ADIMIN 100. YILI
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden
Büyükşehir Belediyesi'nden iki müjde birden