Advert
Advert
Advert

Açılışta gündem kriz ve yerel seçim

Açılışta gündem kriz ve yerel seçim
Açılışta gündem kriz ve yerel seçim Küçük Menderes
Bu içerik 652 kez okundu.
Advert

İzmir'in yeni cazibe merkezi Macera Park, törenle hizmete açıldı. Bornova Atatürk Mahallesi’nde kurulan, açık hava sporlarının yapılabileceği mekânlar ve dağcılık, kaya tırmanışı, zipline gibi aktivitelerin de bulunduğu Macera Park 30 dönüm alan üzerine kuruldu. Açılış törenine Aziz Kocaoğlu’nun yanı sıra Bornova Belediye Başkanı Olgun Atilla, Bergama Belediye Başkanı Mehmet Gönenç, Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş, Kıbrıs Dip Karpaz Belediye Başkanı Suphi Coşkun, Türkiye Dağcılık Federasyonu Başkanı Prof. Dr. Ersan Başar ve çok sayıda İzmirli katıldı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu açılış töreninde yaptığı konuşmada, ekonomideki dış borç sarmalına dikkat çekerek, “Alınan her borç, siyasi ve ekonomik bağımlılığı artırıyor. Bizim uygulayacağımız politika 'tüket' değil 'üret'tir, 'yat' değil, 'çalış'tır. Bunu uygulayıp israftan kaçarsak, izzeti nefsimizi ve bizi millet yapan özelliklerimizi koruyabiliriz. Ama aynı ekonomik politikalar devam ederse, 5-15 sene içinde yine kriz olacak” dedi.

“Kefil olacağım bir arkadaşa…”

İçinde bulunulan yerel seçim sürecine ilişkin düşüncelerini de paylaşan Başkan Aziz Kocaoğlu, şunları ifade etti: "Belediye başkanlığı meslek değildir. Hayatın bir döneminde önünüze bir imkân çıkar, bu görevi yaparsınız. Ben 10 sene yapmayı planlamıştım. 2014'deki şartlar gereği üç dönem yaptım. Şu anda yine CHP'nin, ama benim, ama başka bir arkadaşın adaylığında seçimi kazanmaması gibi bir tereddüt yoktur. Menfi propagandayla bir moral bozukluğu, bir algı operasyonu yapılmak istenmektedir. Ben inanıyorum ki, İzmir'in tanıdığı, duruşu, evrensel ahlak kurallarına uyuşu, çalışkanlığı ve hayatındaki başarılarıyla çıkaracağımız aday adaylarımız, aynı 2009'da olduğu gibi 30 ilçenin 30'unu da ve Büyükşehir'i almayı hedefleyerek bir destan yazacak. Hep birlikte omuz omuza çalışacağız. Sağlıklı arkadaşların aday olmasını sağlayacağız ve yolumuza devam edeceğiz. Bu bir bayrak yarışıdır. Arkasından koşacağımız ve kefil olacağımız bir arkadaşa bayrağı teslim etme mücadelesidir. 5,5 aylık görevimiz budur. Beni bırakıp, adayların sağlıklı seçilmesine katkı koymaya çalışırsak daha doğru bir iş yapmış oluruz."

Yerel seçimin gündemi ekonomi olmalı

Yerel seçim sürecinde ekonomi dışında bir konunun gündeme getirilmesinin doğru olmayacağını belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Konuşulacak tek şey ekonomi. Yerelde de, genelde de… Yerelde belediye başkanı, kenti kalkındıracak, insanların ekmeğini, lokmasını büyütecek, istihdam yaratacak. Bunu 15 senedir yapıyoruz. Her belediye başkanı adayımız, kentinin insanının hayat standardını nasıl yükseltirim diye düşünmeli. Bunun için proje yapmalıyız. Bütün belediye başkan aday adayları için söylüyorum. Adaylığı beklemeden bunun yol haritasını yapmalılar.”

 “Neoliberal sistem zenginlerin sistemidir”

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, ekranlarda boy gösteren iktisatçıların yıllarca toplumun beynini yıkadığını vurgulayarak şunları kaydetti: "Bizi uyuttular. Bütün sistemler, ekonomik modeller, eğer doğru uygulayabilirseniz, sizin yapınız buna uygunsa başarıya ulaşır. Ülkenizi insanınızı kalkındırırısınız. Eğer onu kendi ülkenize, insanınıza, sektörlerinize uygulayamazsanız, doğru yol haritasını belirleyemezseniz. Hiçbir -izm, hiçbir politika ve felsefe işe yaramaz. Her borç alışta siyasi ve ekonomik bağımlılık artar. Bizim uygulayacağımız politika 'tüket' değil 'üret'tir, 'yat' değil, 'çalış'tır. Bu politikayı uygularsak, israftan kaçarsak, izzeti nefsimizi koruyabiliriz. Bizi millet yapan özelliklerimizi koruyabiliriz. Papaz gidecek, papaz gelecek. Ama bundan sonra aynı ekonomik politikalar devam ederse, 5-15 sene içinde yine kriz olacak. Eğer 5 sene sonra olursa Türkiye'nin dış borcu 1 trilyon doları geçecek. Daha da bağımlı olacağız. Daha da zayıflayacağız. Özgürlüğümüz daha çok gerileyecek. Neoliberal sistem zenginlerin sistemidir. Bizim sistemimiz değildir."

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
O bulvarda kiralık dükkan enflasyonu!
O bulvarda kiralık dükkan enflasyonu!