Advert
Advert
Advert

“Baraj geldi, mağdur olduk”

“Baraj geldi, mağdur olduk”
“Baraj geldi, mağdur olduk” Küçük Menderes
Bu içerik 1275 kez okundu.
Advert

Ödemiş’in Kerpiçlik Mahallesi Aktaş Barajı nedeniyle yol sorunu yaşıyor. Mahalle sakinleri 7 yıldır sorunlarının çözümsüz biçimde devam ettiğini söyledi.

7 yıldır çözülemeyen sorun

Aktaş Barajı çalışmalarının başlamasıyla birlikte yol sorunu yaşamaya başlayan Kerpiçlik sakinleri sorunlarının çözülmesi için kurumlar arasında mekik dokuduklarını ifade etti. Mahalle Muhtarı Mustafa Kıyar barajın faydalarını ve getirilerinin bölgeye kazanımı olacağını ancak bölge insanının yol sorununun bunca zaman çözülmeyişine anlam veremediklerini söyledi. Muhtar Kıyar; “Mahalle sakinleri olarak 7 yıldır Ödemiş Kaymakamlığı, Ödemiş Belediyesi ve İzmir Büyükşehir Belediyesi arasında mekik dokuyoruz. Baraj inşaatı nedeniyle bölgenin Devlet Su İşleri’ne devredildiğini söylüyorlar. Büyükşehir Belediye Başkanımız Aziz Kocaoğlu’na da sorunumuzu aktardık. O da haklı olarak DSİ devretsin bize yol yapımını hemen yapalım diyor. 7 yıl oldu artık acil çözüm istiyoruz” dedi.

Tarımsal üretim bölgesi olması dolayısıyla mahsullerinin de verimini düştüğünü, yetiştirdikleri ürünlerin tozdan çok etkilendiğini dile getiren üreticiler kışın gelmesiyle de çamur mücadelesine geçeceklerini söylediler.

“Kurumlar arasında mekik dokuyoruz”

Mahalle sakinlerinden Zihni İlhan; “Bizle bölge insanı olarak başta DSİ, İzmir Valiliği, Ödemiş Kaymakamlığı ve CİMER dahil her yere sorunumuzu ilettik. 7 yıldır yeterince mağduriyet yaşadık. Yolun durumu nedeniyle bölgeye gelen insan sayısı bile azaldı. Ürün satışlarımızı etkilediği gibi üretim miktarımızı ve üretim kalitemizi de etkiliyor. Manisa-Turgutlu istikametine gidenlerin tercih ettiği bu yola artık sürücüler uğramıyor” dedi.

Mahalle sakinlerinden Sezer Ozan da, yol konusunda seslerini duyurabilmek için hep birlikte tepki göstermekten başka çare bırakılmadığını dile getirerek “Buraya baraj yapılmasına asla diyecek bir şeyimiz yok.  Ancak baraj yapılırken de bölgedeki insanların yolu bu kadar da zarar görmemelidir. Bu yol sorunu 7 yıldan beri birçok yere başvurmamıza rağmen yaklaşık 9 kilometrelik mesafedeki bölüm çok kötü. Yaz ve kış aylarında çok sıkıntı çekiyoruz” dedi.

“Tarımsal üretim sağlığı ve verimi düştü”

Kerpiçlik Mahallesi sakinlerinden Ali Kurt özellikle yol sorunu nedeniyle ekip biçemediklerini, yoldaki tozların üretimin önüne geçtiğini vurgulayarak; “buradaki yolun bozuk olması etrafa toz yağdırmaya devam ediyor. Düşünün!  Hal böyle olunca da insanlar toz topraktan nasıl domates veya herhangi bir ürünü eksinler. Kış aylarında da yağmur ve çamurdan büyük bir sıkıntı çekeceğiz. Ürünümüz, evimizin, çocuklarımızın temizliği, araçlarımız her şeyimizle bu mağduriyeti yaşıyoruz” diye konuştu.

Defalarca konunun gerekli makamlara duyurulmasına rağmen sonuç alamadıklarını dile getiren Muhtar Kıyar, “Bu yol sorunuyla birlikte özellikle önümüzdeki malum kış ayı geliyor.  Kış aylarında özellikle büyük kâbus yaşıyoruz. Çünkü yağmurla birlikte çamurla mücadele ediyoruz. Burada yaz aylarında da toz toprakla mücadele vermeye devam ediyoruz. Buradaki yol sorunu çözüme kavuşmadığı takdirde ise tepkilerimizi göstermek için de yollara döküleceğiz” açıklamasında bulundu.

Turgay Konuralp        

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Kimi memnun kimi dertli
Kimi memnun kimi dertli
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ
UNUTMADIK, UNUTTURMAYACAĞIZ