Advert
Advert
Advert

Fiyat yerinde, rekolte düşük

Fiyat yerinde, rekolte düşük
Fiyat yerinde, rekolte düşük Küçük Menderes
Bu içerik 921 kez okundu.
Advert

Küçük Menderes Havzası ilçeleri içinde kestane üretimi alanında önemli yer tutan Beydağ’da üreticiler fiyatlardan memnun. Ancak bölgelerinde yaşanan rekolte düşüklüğü üreticilerin birinci gündeminde.

Ağaç kaybı

Bölgede görülen kestane dal kanseri nedeniyle Beydağ’da yaşanan kestane ağacı kaybı rekolteyi önemli oranda etkilemeye başladı. Hastalıkla mücadele devam ederken ağaç sayısındaki azalma ve yeni yetişen ağaçların henüz verime geçmemesi üreticileri alternatif tarımsal ürünlere yönlendiriyor.

Beydağ Ziraat Odası Başkanı Ünal İçmesu, üreticilerin tek tesellisinin fiyatlardan memnuniyetleri olduğunu dile getirdi. İçmesu; “Eski Yıllara nazaran Beydağ’da her yıl kestane üretimi rekoltesi biraz daha düşüyor. Burada bizleri tek teselli eden sadece kestanenin kilogram fiyatının 17 ila 18 lira civarında olması. Maalesef hem ülkemizde hem de çeşitli ülkelerde bir çok üniversitelerde yapılan tüm araştırmalara rağmen bir türlü kestane dal kanseri hastalığına çözüm bulunamaması nedeniyle pek çok yerde olduğu gibi Beydağ’da kestane üretiminde rekolte düşüklüğü yaşamaya devam edecek gibi gözüküyor” dedi.

“Alternatifi çiftçi kendisi yaratıyor”

Bu koşullar içinde dahi Beydağ’dan Ortadoğu ve bazı Avrupa ülkelerine kestane ihracatı yapılabilir olduğuna dikkat çeken Ünal İçmesu bölgedeki kestane kalitesinin altını çizdi. Üreticilerin ağaç kaybı dolayısıyla alternatif ürün incir ve cevize de yöneldiğini belirterek çiftçinin alternatifi yine tarımda aradığının önemine vurgu yaptı. “Üreticilerimiz çalışkan olduğu için ve bölgemiz iklimi ürün değişikliğine müsait olduğu için çiftçimiz toprağından vazgeçmiyor, bu nedenle şanslı bir bölge ve ülkeyiz” açıklamasında bulundu.

Turgay Konuralp

    

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti