Advert
Advert
Advert

ÖTO, UR-GE ‘yi anlatmaya devam ediyor

ÖTO, UR-GE ‘yi anlatmaya devam ediyor
ÖTO, UR-GE ‘yi anlatmaya devam ediyor Küçük Menderes
Bu içerik 563 kez okundu.
Advert

Ödemiş Ticaret Odası (ÖTO)2010/8 Sayılı Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ uyarınca, Ekonomi Bakanlığı tarafından desteklenen UR-GE projesi kapsamında firmaların uluslar arası alanda rekabetçiliğini desteklemek ve ihracatı desteklemek amacıyla bölge firmalarına destek ve bilgilendirme çalışmalarını sürdürüyor.

Tarım Makinaları üreticilerine anlatıldı

ÖTO’da bu kapsamda Oda Başkanı Rıfat Eriş, tarım makinaları üretici firmaların temsilcileri, danışmanlık şirketi kurucusu Oğuzhan Acar ve Ege Üniversitesi’nden akademisyen Doç. Dr. Aykan Candemir’in katılımıyla Ticaret Odası’nda bilgilendirme toplantısı düzenlendi.

Toplantıda UR-GE projesinin önemi hakkında üyelere bilgilendirmeler yapılarak, İhracatın geliştirilmesine yönelik “Uluslararası Rekabetçiliğin Geliştirilmesinin Desteklenmesi Hakkında Tebliğ” UR-GE Projesi kapsamında firmalarımızın sektörel olarak yurt dışına açılmalarını sağlamak amacıyla proje süreci anlatıldı. Danışmanlık Şirketi Kurucusu Oğuzhan Acar ‘ın yapmış olduğu sunumun ardından soru cevaplara geçildi.

Bölgedeki her sektöre anlatılacak

ÖTO daha önce de Fidancılık, Süs Bitkileri, Peynircilik, Mandıracılık, Helvacılık ve Lokum imalatı sektörlerinde faaliyet gösteren firmalara da uluslar arası rekabetçilik, ihracat kapasitesinin artırımı, UR-GE projesini anlatmış, firmaların sorunlarını dinlemişti.

“Sektörün İhtiyaç Analizi” çalışmaları başladı

Oda Başkanı Rıfat Eriş; “Oda Üyelerimize Ur-Ge projeleri çalışmalarının bilgilendirme desteğini, başvuru sürecini ve Projenin kapsamının bilgilerini aktardık. Günümüzdeki kur dalgalanmalarından etkilenmemizin en önemli nedeni ihracat odaklı bir ülke olamayışımızdır. Bizim eksikliğimiz bu noktada ortaya çıkıyor, üretimini yaptığımız ürünleri pazarlayabilmek. Bu proje, kendimizi geliştirip mallarımızı nasıl ve hangi pazarlarda etkili pazarlayabileceğimiz konusunda yol göstermektedir. Oda üyelerimizin ihtiyaçları doğrultusunda uluslararası rekabeti geliştirmek ve dış pazara açmak için destek olmaya çalışıyoruz. Projenin en önemli aşaması Sektörün İhtiyaç Analizi saha araştırma çalışması başlamış olup katılımcı firmalarla ilk toplantımız gerçekleşmiştir. İhtiyaç analizi kapsamında firmalar yerinde ziyaret edilecek, sektöre yönelik iyi gelişmeler, sektörde yaşanan sorunlar masaya yatırılarak çözme yönünde adımlar atılacaktır. Ayrıca katılımcı firmalarla gidilecek hedef pazarlar, yurtdışı fuarlar belirlenerek projenin yol haritası ortaya konulacaktır. Bu proje Devlet desteği ile yurt dışına mal satmanızı sağlamayı amaçlamaktadır” diye konuştu.

Bilgehan Sakıcı

 

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Ödemiş Belediyesi'nden sulamada akıllı çözüm
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti
Aydın’da kiraz sezonu başlamadan bitti