Advert
Advert
Advert

Tarımda KADIN çok, ADI yok

Tarımda KADIN çok, ADI yok
Tarımda KADIN çok, ADI yok Küçük Menderes
Bu içerik 490 kez okundu.
Advert

Yaklaşan 15 Ekim Çiftçi Kadınlar Günü dolayısıyla açıklama yapan Köy-Koop Merkez Birliği Başkanı Neptün Soyer kadınlara ilişkin sayısal veriler paylaşarak açıklamalarda bulundu.

“Tarımda kadın masada yok”

Başkan Neptün Soyer; “Tarımda çalışanların yüzde 48′ i kadın, yüzde 52 erkek. Çiftçi kayıt sistemine baktığımızda ise kadının oranı yüzde 28. Masada karar verici konuma taşımadığınız zaman kadın, tarlada asma kessin, kiraz toplasın dönsün evde çocuğa baksın. Kadın tarımın tüm bu konuları ile ilgilenirken, pazarlanması ile ilgili masaya geçemiyor. Bu yükü paylaşmak lazım. Kadınların karar verici mekanizmalarda olması için çalışmalıyız” dedi.

Çiftçi Kayıt Sistemi’ne kayıt esnasında aileden bir kişi üye olacaksa kadına öncelik verilmesi önerisinde bulunan Soyer, “Tarımda yüzde 48 kadın oranı yüzde 28’e nerede düşüyor? Bunları çözmemiz lazım. 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü için mesajım, karar verici mekanizmalarda olmamızdır” diye konuştu.

“Kadının sorunlarını kurumların ortak yaklaşımı çözer”

Neptün Soyer, tarım sektöründe faaliyet gösteren kadınların konularının çözümünde Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı ile ortak çalışmak istediklerini vurguladı. Soyer, şunları söyledi, “Ben aynı zamanda matematik öğretmeniyim. Tarım işçisi olan kadınlar çalışmak üzere geldiklerinde yanında çocuklarını da getirdiklerinde sorunlar yaşıyorlar, birebir tanık olduğum örnekler var. Sezonun başında geliyorlar, sezonun ortasında gidiyorlar. Bu çocuklardan başarı bekleyemezsiniz. Onların başarısızlığı ülkemizin başarısızlığı, eğitim seviyemizin düşmesidir. Okul çağındaki çocuklara ulaştık, gözümüz gibi bakıyoruz o çocuklara; ama annesi ile beraber mandalina bahçesinde yağmurun altında yaşıtları farklı bir eğitim alırken 3- 4 yaşında kreş eğitimi alması gereken çocuk ne olacak? Mevsimlik işçi olarak gelen kadınların ailelerin de geleceklerini düşünmemiz gerekiyor. Tarım bu ülkede bir yere gidecekse sadece Tarım Bakanlığı’nın politikalarıyla bir yere gidecek değil. Tarım ve Orman Bakanlığı, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile Ticaret Bakanlığı olmak üzere 3 tane bakanlıkla çalışıyoruz. Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli’nin ‘En kıymetli bilgi üreticide’ sözüne çok değer veriyoruz. Bu çok sesli bir masada konular biz kadınlarla beraber ele alınmalıdır. Lütfen bizi unutmasın.”

Haber Merkezi

 

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Dokuzlar'a Büyükşehir'in eli değdi
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı
Kiraz, şehidini gözyaşlarıyla uğurladı