Advert
Advert
Advert

ERSEV’de hedef kampus haline gelmek

ERSEV’de hedef kampus haline gelmek
ERSEV’de hedef kampus haline gelmek Küçük Menderes
Bu içerik 943 kez okundu.
Advert

Ödemiş'e bağlı Kurucuova Mahallesi'nde ERSEV Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde yeni eğitim dönemi yeni hedeflerle başladı. Kurum Müdürü Ali Rıza Gül, hedeflerinin bölgenin tamamına hitap eden bir kampuse dönüşmek olduğunu vurguladı.

2017’de kurulan ERSEV Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi bölgede ilk yılını doldururken 2018-2019 eğitim yılı için de güçlenen eğitmen kadrosu ve yeni hedeflerle çalışmalarına başladı. ERSEV’de fiziksel engelliler için atlarla yapılan hipoterapi de bölge adına önemli bir hizmet olarak ön plana çıkıyor.

Çalışmalarla ilgili bilgi veren Kurum Müdürü Ali Rıza Gül, “2017 yılının Temmuz ayından beri hizmet veriyoruz. Kurumumuz İzmir eski milletvekili Sayın Erkut Şenbaş ve Sayın Yeşim Şenbaş öncülüğünde kuruldu. Özel öğrenme güçlüğü, yaygın gelişimsel bozukluk, zihinsel engelliler ve fiziksel engelliler olmak üzere dört modülde eğitim veriliyor. Kurumumuz 90 bin metrekarelik alanda kurulu. Yeşil bir dokuya sahibiz. Öğrencilerimiz eğitim ve öğretimin yanı sıra futbol, voleybol, badminton gibi sportif faaliyetlere de katılıyor. Amacımız toplumda dezavantajlı olarak görülen bireylere, çocuklara ve ailelere ulaşarak onların topluma uyum sürecinde yaşadıkları aksaklıkları ortadan kaldırmaya çalışmak. Birçok öğrencimiz örgün şekilde devlet okulunda eğitimlerine devam ediyor. Bu okullarla her zaman dirsek temasında bulunarak gerek idareci arkadaşlarla, gerek rehber öğretmenlerle, gerekse de özel eğitim öğretmenleri ile birlikte koordineli çalışıyoruz. Öğrenciler için hangi öğretim methodu uygulanabilir bunların üzerinde duruyoruz. Örgüt eğitimin dışında bulunan büyük yaş grubu bireylerimiz için ise Halk Eğitimi Merkezleri ile temastayız. Onların sosyal hayat ve toplumsal uyum becerileri anlamında ‘Uyum beceri dersleri’ veriyoruz. Burada bir uygulama mutfağımız bulunuyor. Rehberlik Araştırma Merkezlerinden verilen rapor doğrultusunda alması gereken eğitimi kağıt üstünde değil uygulamalı şekilde kazandırıyoruz” dedi.

Öğrenci servisleri mevzuata uygun

Eğitimci kadrosunu her geçen gün daha da güçlendirdiklerinin altını çizen Gül, 8 kişiyle başladıkları eğitim çalışmalarında 25 kişilik çalışan grubuna ulaştıklarını vurguladı. Alanında tecrübeli ve uzman psikolog, rehber öğretmen, özel eğitim alan mezunları ile çalıştıklarını aktaran Gül, Ödemiş’in yanı sıra Kiraz, Beydağ ve Tire’den kurumun kendi servisleri ile tecrübeli sürücüler ve hosteslerle okula ulaşımın sağlandığını belirtti. Servis araçlarının her türlü mevzuata uygun olduğunu hatırlatan Gül, öğrencilerin güvenli şekilde evlerinden okula gidip geldiğini söyledi.

Atlı terapiye ilgi büyük

ERSEV’in fiziksel engelli öğrenciler için sunduğu Pony cinsi atlarla hipoterapi hakkında da bilgiler veren Gül, “Fizyoterapist eşliğinde çocuklarımız hipoterapi yapıyor. Bunun için kurumumuzun hemen yanında bir alan oluşturuldu. Ayrıca mini bir hayvanat bahçemiz de bulunuyor. Hipoterapi bölgemiz adına pek fazla görülmeyen bir hizmet. Çocuklarımız atları ve diğer hayvanları çok seviyor. Hayvanlarla ilgilenirken çok mutlu oluyorlar. Duyu bütünleme alanında da hizmet veriyoruz” diye konuştu. Gül, ayrıca hipoterapi çalışmalarında öğrencilerin heyecanına da ortak oldu.

Hedef kampus haline gelmek

Haftanın 6 günü eğitim ve öğretime devam edildiğini ifade eden Gül, “Nihai hedefimiz okul-veli-aile işbirliğini tesis ederek çocuk için en faydalı eğitimi sunmak. 2018-2019 eğitim yılı da tüm eğitim camiasına hayırlı olsun. Tabi istediğimiz özel eğitim öğrencilerine daha katkılı ve faydalı bir eğitim yılı olması. 90 bin metrekarelik bu alanda rehabilitasyon merkezi olmaktan çok bir rehabilitasyon kampusu yolunda ilerlemek istiyoruz. 200’e yakın öğrenci ve veliye hizmet veriyoruz. Gelecekte büyük bir kompleks içerisinde öğrencilerin ve velilerin faal olarak katılımının sağlandığı dezavantajlı kesimin sosyal alanda daha aktif hale geldiği bir kampus olmak” dedi.

Başar Uçar

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!