Advert
Advert
Advert

Organ bağışında Ödemiş farkı

Organ bağışında Ödemiş farkı
Organ bağışında Ödemiş farkı Küçük Menderes
Bu içerik 831 kez okundu.
Advert

Ödemiş’te organ bağışı konusunda çalışmalarını sürdüren Ödemiş Sağlık Grup Merkezi çalışmalarını sürdürürken, yapılan çalışmalar ve bağış oranlarındaki yükselişe dikkat çekti.

Ödemiş Sağlık Grup Merkezi Müdürü Dr. Serhat Pirinççi şunları söyledi: “İlçemizde 2018 yılının ilk 9 ayında istenilen düzeyin de üstünde bir artış var. Bu bizi çok mutlu ediyor. Diğer ilçelere göre Ödemiş’te nüfusun çokluğu da belirleyici bir faktör ancak oranın beklentilerin üstünde çıkması çok sevindirici.”

Ortak çalışmanın ürünü başarıyı getirdi

Organ bağışı konusunda yapılan çalışmaları da anlatan Dr. Pirinççi; “Sağlık Grup Merkezinde görevli arkadaşlarımızın özverili çalışmaları, etkileşim ve işbirliği halinde çalıştığımız Ödemiş Kızılay şubesinin çalışmaları ve desteği, işin özü iyi bir takım çalışması, ortak anlayış bizi bu başarıya götürdü” dedi.

Rakamlar konusunda da bilgiler veren Dr. Serhat Pirinççi; “Ödemiş’te 2016 yılında 52 vatandaşımız organ bağışında bulunmuş, bu rakam 2017 yılında 83 kişiye çıkmış. 2018 yılında ise yüzde 2500 artışla yılın ilk 9 ayında 1250kişiye yükselmiş ve çalışmalar da hala sürüyor. Ödemiş bu yükselişle bölgede örnek ilçe oldu” diye konuştu.

Organ bağışının tıbbi aşamalarını ve önemini anlatan Dr. Pirinççi; “Organ bağışı bir kişinin, tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının bir kısmının veya tamamının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına, kendi iradesi ile izin vermesi ve bunun değerlendirmesidir. Tedavisi tıbben mümkün olmayan hastalıklar nedeniyle görev yapamayacak derece hasar gören organların yerine hayatta olan ya da beyin ölümü gerçekleşmiş kişilerden alınan sağlıklı organların nakledilmesi işidir. Kişi hayatta iken organ bağışında bulunmuş olsa dahi vücudumuzda çift organların ve gönüllülük esasının dışında organ nakli mümkün değildir, evde ya da yolda vefat eden kişinin bağış kartı yoksa ailesinin rızası olsa bile organları alınamaz. Yalnızca hastane yoğun bakım ortamında tıbben (beyin) ölümü gerçekleşen insanlardan organ nakli yapılabilir. Hastane yoğun bakım ortamı hekimlerinden oluşan bir heyet tarafından beyin ölümü kararı verilmeden organ nakli asla yapılamaz. Beyin ölümü ise, beyin işlevlerinin geri dönüşümsüz olarak sonlandırılmasıdır. Beyin ölümü tıbben ve hukuken ölüm halidir.

Beyin ölümü farklı, bitkisel hayat farklı

Beyin ölümü ile bitkisel hayat kavramları birbirlerinden farklıdır. En önemli fark bitkisel hayattaki hastaların solunumu devam eder.  Bitkisel hayat tanısı alan hastalar tıbbi destek ile yaşamına yıllarca devam edebilir ve bazı durumlarda iyileşerek normale dönebilirler. Beyin ölümünde ise hastaya ne kadar tıbbi destek sağlanırsa sağlansın geri dönüş mümkün değildir. Yaşın ileri olması kronik bir hastalığın olması, alkol ve sigara kullanım ve buna benzer nedenler organ bağışında bulunmaya engel değildir. Organ nakli yapılacak hastalar öncelikle kan ve doku gruplarına göre, daha sonra tıbbi aciliyet durumlarına göre belirlenmelidir. Organ nakli yapılırken cins, ırk, din, zengin-fakir ayrımı kesinlikle yapılmaz. Ülkemizde nakil yapılan organlar böbrek, kalp, karaciğer, akciğer, pankreas ve uterus (Rahim)tur. Ülkemizde nakil yapılan dokular ise kornea, kalp kapağı, ince bağırsak, kas dokusu, kemik, tendon, yüz ve saçlı deri, deri, kıkırdak, ekstremiteler, üst sinirim yolları, üst solunum yollarıdır.  Ödemiş’te organ bağışı konusunda bazı vakalarda bilindiği üzere heyet tarafından belirlenen beyin ölümü gerçekleşen durumlarda, bazı aileler de bu konuda organ bağışı yaparak başkalarına can vermektedirler” dedi.

Turgay Konuralp

Advert
Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Bademli Barajı üretime can suyu
Bademli Barajı üretime can suyu
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!
Kovan sayısı arttı üretim miktarı azaldı!